Rośliny zimowe, zimozielone – poznaj rośliny zielone cały rok!

Zima w ogrodzie jest specyficznym czasem, kojarzonym przede wszystkim z pewnym zastojem. Rośliny najczęściej zimują, ponieważ wcześniej pozbyły się wszystkich liści, przygotowując się na przeczekanie chłodniejszych miesięcy. Nie jest tak w przypadku wszystkich gatunków – wyjątek stanowią rośliny zimowe, zdolne do utrzymywania takiego samego wyglądu również podczas panowania niskich temperatur. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej się nimi opiekować.

Rośliny zimozielone – najważniejsze cechy

Nie bez powodu to właśnie wiosna oraz lato są porami roku najbardziej kojarzącymi się z ogrodem. Na ten czas przypada kwitnienie oraz pełen rozrost wielu popularnych roślin ogrodowych. Każdy, kto na co dzień zajmuje się pielęgnacją zielonej przestrzeni położonej na zewnątrz może więc wtedy w pełni korzystać z owoców swojej ciężkiej pracy. Zderzenie ze zmieniającym się klimatem może być ciężkie, gdy przychodzi zima. Wtedy to w naturalny sposób większość roślin gubi liście i kwiaty. Jest to znak, że rośliny uprawiane w ogrodzie zewnętrznym przygotowują się na duży spadek temperatur. Chcąc zachować piękny wygląd ogrodu przez cały rok, jednocześnie nie pozbawiając go kolorów, warto zdecydować się na włączenie do jego krajobrazu roślin zimozielonych. Jak sama nazwa wskazuje, są to gatunki roślin zachowujących swój kolor przez cały rok, w tym również jesienią i zimą. Może wydawać się, że takie rośliny wcale nie gubią liści, ale jest to nieprawda. Zrzucanie starych liści następuje stopniowo, dużo wolniej niż w przypadku innych gatunków. Rośliny zimowe od razu po pozbyciu się starych liści wypuszczają młode listki, dzięki czemu zielona korona jest widoczna przez cały czas. Nie ma przy tym również znaczenia, jaka pogoda będzie dominować przez kolejne miesiące, ponieważ rośliny zimozielone są w pełni odporne na cyklicznie pojawiające się wahania temperatur. Bardzo często wykorzystujemy je w projektowanych aranżacjach ogrodu, jeśli właścicielom zależy na tym, aby zielona przestrzeń była ozdobą przez cały rok.

Najpopularniejsze gatunki roślin całorocznych

Rośliny zimozielone cieszą się niesłabnącą popularnością z uwagi na zdolność do zachowywania swojego estetycznego wyglądu przez cały rok. Wiele jest gatunków roślin całorocznych, dlatego można dopasować wybrane rośliny do położenia ogrodu, rodzaju gleby oraz innych czynników. Tak jak w przypadku wszystkich innych gatunków, również w przypadku roślin zielonych poszczególne odmiany różnią się między sobą wymaganiami uprawowymi. Wszystko to sprawia, że ogrodnicy mają bardzo duży wybór podczas dokonywania zakupów sadzonek. Do najpopularniejszych gatunków roślin całorocznych należą rododendrony, bukszpany, laurowiśnie, a także popularne w Polsce ostrokrzewy, wiciokrzewy i bluszcz. Chcąc wprowadzić do ogrodu nieco bardziej oryginalne rośliny, dobrze jest zainteresować się uprawą trzmieliny Fortunea. W ogrodzie dobrze sprawdzają się także mahonie pospolite, kiścienie, pierisy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz