Ogród zimą – jakie prace ogrodowe wykonuje się w styczniu
Sporo osób sądzi, iż zimą w ogrodzie wszystko zasypia, a więc i ogrodnik nie ma zbyt dużo obowiązków. Z jednej strony to prawda – rośliny znajdują się w stanie spoczynku, oczekując na cieplejsze dni oraz więcej słońca. Jednak z drugiej styczeń to właściwie środek zimy w Polsce. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na zrealizowanie kilku zadań, aby upewnić się, że rośliny przetrwają ten trudniejszy dla nich okres. Wiosną natomiast nasze ulubione egzemplarze odwdzięczą się dobrą kondycją oraz niesamowitą chęcią do życia.
Zima w ogrodzie – śnieg i lód
Styczeń to miesiąc, kiedy opady śniegu oraz ujemne wartości na termometrach nie stanowią rzadkiego widoku. Czasami zdarza się, że biel pokrywająca ziemię ma nawet kilkadziesiąt centymetrów grubości. Wtedy drogowcy biorą się za odśnieżanie. A ogrodnicy?
Jeśli chodzi o usuwanie śniegu, w przypadku gruntu należy to robić jedynie wtedy, gdy pokrywa jest twarda i zlodowaciała. Dzięki temu roślinom przywraca się dostęp do wody, powietrza oraz promieni słonecznych. Natomiast świeży puch chroni delikatne organy przed silnym mrozem lub wiatrem.
Co istotne, warto również zwrócić uwagę na śnieg zalegający na drzewach bądź krzewach. W takim przypadku zaleca się jego strząsanie, gdyż w sytuacji, gdy pokrywa zamarznie lub pędy przyjmą zbyt dużo puchu, może dojść do złamań bądź innych niebezpiecznych uszkodzeń.
Ogród zimą a podlewanie
Niektórych może to zdziwić, ale zima w ogrodzie wiąże się również z koniecznością sporadycznego podlewania. Uzupełniania zapasów wody wymagają przede wszystkim gatunki zimozielone, które przez cały rok przeprowadzają procesy związane z transpiracją.
Aby pomóc roślinie utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, a jednocześnie nie zaszkodzić, podlewanie powinno się przeprowadzać w tych dniach, kiedy temperatura osiąga wartości powyżej 0 stopni. Nie można robić tego także zbyt często – wystarczy kilka razy dostarczyć niewielką ilość wody.
Styczeń w ogrodzie – skracanie pędów
Mimo że zima w ogrodzie trwa w pełni, niektóre gatunki roślin mogą wymagać przycięcia pędów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim krzewy owocowe jak agrest, czerwona porzeczka czy jagoda kamczacka. Temu samemu zabiegowi można także poddać rokitnika lub leszczynę.
Aby nie zaszkodzić roślinom, cięcia należy dokonywać w te dni, gdy temperatura osiąga wartości wyższe niż -8 stopni. Ponadto – jeśli z jakiegoś powodu nie zostało to wcześniej zrobione – przy okazji usuwania niektórych pędów warto zwrócić uwagę na pozbycie się owoców, które nie opadły same.
Co ważne, nie należy zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca cięcia. Stosując odpowiednie środki, można zapobiec infekcji grzybowej, gdyż tego typu patogeny bardzo łatwo atakują organy roślinne właśnie za sprawą pozostawienia takich wrót zakażenia.
Zima w ogrodzie projektu Zielone Studio
Aby nawet w styczniu ogród prezentował się efektownie i cieszył oczy właścicieli, warto skorzystać z naszych usług obejmujących projektowanie zielonych przestrzeni. Dzięki temu otoczenie wokół domu bez względu na panującą pogodę czy porę roku będzie zachwycać.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!