Architektura ogrodowa Poznań

Wyobraź sobie cudowne miejsce, gdzie czas leniwie płynąc, pozwala na spokojny, niczym niezmącony relaks. Gdzie w przyjaznym otoczeniu spędzasz wolne chwile ze swoją rodziną czy przyjaciółmi. Gdzie możesz złapać oddech podczas przerwy w pracy, delektując się urokliwym otoczeniem. To miejsce jest pięknym, funkcjonalnym, po prostu idealnie zaprojektowanym ogrodem.

Czytaj dalej…

Architektura ogrodowa Poznań – Wymarzony ogród

Koncepcja ogrodu ukształtowała się i ewoluowała wraz z rozwojem architektury już u pierwszych cywilizacji. Człowiek zawsze pragnął mieć wpływ na kreowanie otaczającej go rzeczywistości, której częścią jest krajobraz. W tę potrzebę doskonale wpisuje się koncepcja ogrodu. Ogród z czasem stał się nieodzowną częścią ludzkiego życia. Bardzo dobrze rozumiał to antyczny filozof Cyceron. Głosił on mianowicie aktualną do dzisiaj tezę, że  “człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”.

Z czasem urządzanie miejsc przeznaczonych pierwotnie do uprawy roślin zamieniło się w prawdziwą sztukę, kwitnącą do dzisiaj we wszystkich zakątkach świata. Sztuka ta czerpie całymi garściami inspirację z różnych kręgów kulturowych i pozwala formować klimatyczne, niepowtarzalne przestrzenie. Doskonale wiemy jak wykorzystać ogromny potencjał możliwości aranżacyjnych, jakie daje architektura ogrodowa. Poznań oraz jego okolice pomału wypełniają przestrzeń naszymi realizacjami, które charakteryzuje widoczna w nich pasja tworzenia rzeczy niezwykłych, zaskakujących i pełnych pasji.

Co jest najważniejsze w ogrodzie?

Uzupełnieniem naturalnych elementów w ogrodzie, takich jak roślinność, ukształtowanie terenu czy woda, jest sztucznie zaprojektowana, zharmonizowana z otoczeniem architektura ogrodowa. Oczywistym wydaje się, że w ogrodzie najważniejsze są rośliny – to one kreują wizerunek całego ogrodu. Muszą jednak współgrać z innymi detalami, aby stworzyć zintegrowaną i praktyczną całość. Kierunek kształtowania przestrzeni wyznaczają walory estetyczne oraz wygoda użytkowania, dlatego dobry plan zagospodarowania oraz idący za nim projekt ogrodu powinny uwzględniać:

  • budowle ogrodowe – altany, ogrody zimowe, szklarnie,
  • elementy małej architektury – donice, pergole i kraty podpierające rośliny, meble ogrodowe, ławki, lampy oświetleniowe,
  • elementy kształtujące teren – sztucznie usypane pagórki czy skarpy, stawy, sadzawki,
  • motywy wodne – oczka wodne, fontanny, wodospady i kaskady,
  • komunikacja w ogrodzie – systemy alejek i ścieżek, mostki i kładki, schody, pochylnie,
  • sprzęt do zabawy – huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie,
  • ogrodzenie ogrodu – płoty, mury, furtki i bramy,

Utrzymanie spójnej konwencji wszystkich tych elementów przyniesie spektakularny efekt, jakiego oczekujemy po enklawie spokoju czy rozrywki. Przy prostych realizacjach, gdzie nie ma miejsca na większe budowle, niebagatelną rolę odgrywa mała architektura. Poznańskie ogrody naszego autorstwa chętnie wyposażamy w te mniejsze obiekty, dzięki czemu stają się bardziej funkcjonalne i efektowne.

 Architektura ogrodowa Poznań – Doskonały projekt to nie wszystko

Podejmując decyzję o zagospodarowaniu ogrodu prywatnego czy terenu firmowego, należy wcześniej bardzo dokładnie zastanowić się nad sposobem jego wykorzystania. Najwspanialszy w naszym mniemaniu projekt, ale nieuwzględniający indywidualnych potrzeb osób, które będą z niego w przyszłości korzystały, może okazać się ogromnym rozczarowaniem. Nie warto iść tylko za modnymi trendami w branży. Marzy nam się minimalistyczny, elegancki ogród z otwartą przestrzenią, ale mamy dzieci, planujemy przyjmować gości czy przygarnąć pieska – przemyślmy to jeszcze raz. W takiej sytuacji może bardziej przyda się wyodrębnienie oddzielnych przestrzeni dla różnych aktywności, a idealnie przystrzyżony trawnik zastąpić czymś bardziej uniwersalnym. Zawsze warto skorzystać w takiej sytuacji z fachowej porady specjalistów. Prawdziwą sztuką jest bowiem dobranie wszystkich elementów ogrodu tak, aby stworzyły miły dla oka obraz oraz były całkowicie zgodne z naszymi preferencjami i wyobrażeniami.

Architektura ogrodowa wprowadza ład i piękno, umożliwiając optymalne zagospodarowanie każdej zielonej przestrzeni. Poznań jest bez wątpienia miastem, którego mieszkańcy zasługują na życie w przyjaznym, atrakcyjnym otoczeniu. Pamiętajcie o ogrodach! Wnoszą radość oraz bezcenną możliwość obcowania z naturą.