Ogród japoński – jak urządzić ogród w tym stylu?

Planowanie ogrodu może być zajęciem bardzo zajmującym, a jednocześnie satysfakcjonującym. Wszystko prowadzi przecież do uzyskania wymarzonego efektu związanego z urządzeniem ogrodu w stylu japońskim. Taka estetyka każdego roku znajduje swoich nowych zwolenników, chcących wprowadzić do swojej przestrzeni zielonej właśnie elementy charakterystyczne dla takiego ogrodnictwa. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze rośliny japońskie i jak wkomponować je do całego zestawienia roślin zielonych?

Jak wygląda idealny ogród w stylu japońskim?

Tak jak w przypadku urządzania przestrzeni przeznaczonej do zamieszkania, również profesjonalne urządzanie ogrodów musi być podzielone na wiele etapów. Jest to pewnego rodzaju wyzwanie, zakładające włożenie duże pracy w uzyskanie odpowiedniego efektu w postaci ogrodu japońskiego. Jest to godny uwagi styl, szczególnie ze względu na wysokie walory estetyczne. Zastanawiasz się, czym wyróżnia się ogród w stylu japońskim? Najczęściej decydują się na niego Ci ogrodnicy, którzy znudzili się już tradycyjnymi stylami urządzania ogrodu zdecydowanie najczęściej spotykanymi w naszym klimacie. Ogród japoński jest doskonałym przełamaniem, wprowadzającym nowy rodzaj estetyki do zielonych przestrzeni. Ogród w stylu japońskim charakteryzuje się przede wszystkim odzwierciedleniem wyglądu popularnych krajobrazów. Obraz w miniaturze może przedstawiać krajobraz, stworzony przy wykorzystaniu specjalnych roślin japońskich. Sięgając do korzeni takiego stylu urządzania ogrodów należy zwrócić uwagę na to, że w tradycji buddyjskiej każdy element ma określone znaczenie. Stąd też w ogrodzie w stylu japońskim nie ma miejsca na przypadku czy nieporządek – tutaj wszystko ma swoje miejsce, a obszary sadzenia są jasno określone. W ogrodzie japońskim już na etapie planowania zostają także wydzielone trasy dla osób poruszających się po ogrodzie. Dzięki temu nie ma mowy o zniszczeniu roślin japońskich. Wiemy, jak skomplikowane może okazać się urządzanie ogrodu japońskiego samodzielnie, dlatego realizujemy również takie zlecenia. Od samego początku planujemy ogrody w stylu japońskim, prowadząc wszystkie prace do końca, czyli uzyskania wcześniej założonego efektu.

Rośliny japońskie – prostota i elegancja w naturze

Planowanie urządzenia ogrodu japońskiego nie mogłoby się obyć bez odpowiednich roślin. Zazwyczaj do projektów przestrzeni w stylu orientalnym i dalekowschodnim wykorzystuje się rośliny wieloletnie, w tym rozmaite krzewy liściaste i iglaste, a także rododendrony, azalie, sosny, klony japońskie, magnolie, wiśnie, miłorząb i wiele, wiele więcej. Jako dodatek w niektórych projektach umieszcza się też byliny – różne trawy, bambusy, paprocie oraz rośliny, które swoim wyglądem przypominają mech. Dzięki takim roślinom ogród japoński może utrzymywać podobny wygląd przez wiele lat. Dodatkowym atutem wyboru takich roślin japońskich jest ich zdolność  do zazieleniania przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że dobór konkretnej zieleni jest kwestią indywidualną i zależy również od tego, jak bardzo chcemy zainspirować się stylem japońskim podczas projektowania i układania ogrodu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz