Pnącza ogrodowe – uprawa i pielęgnacja
Zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie pnącza ogrodowe to rośliny, które wzbogacą każdy ogród ze względu na swoje ogromne walory dekoracyjne. To one nadają przestrzeni nieco tajemniczej aury, a niekiedy również elegancji, które wprowadzają do ogrodu wyjątkowy nastrój. Choć takie rośliny nie mają wysokich wymagań, warto wiedzieć, w jaki sposób je pielęgnować, by mogły dobrze spełniać swoją funkcję.
Jednoroczne i wieloletnie pnącza ogrodowe
Do charakterystycznych cech jednorocznych i wieloletnich pnączy ogrodowych należy zaliczyć liczne, długie i wiotkie pędy, które z czasem owijają się wokół drzew, murów, budynków i innych miejsc, które chcemy zasłonić lub urozmaicić. Najczęstszy wybór stanowią wieloletnie pnącza ogrodowe, które co wiosnę wypuszczają nowe pędy i nieustannie zwiększają swoją objętość – mowa tu o takich roślinach, jak powojnik całolistny czy groszek szerokolistny. Odpowiednia pielęgnacja zapewni im żywotność sięgającą nawet kilkudziesięciu lat. Choć jednoroczne pnącza – na przykład nasturcja większa – wymagają ponownego sadzenia po upływie czasu, dają większą swobodę w aranżacji naszego ogrodu. Dużą popularnością cieszą się ponadto pnącza zimozielone, które prezentują się pięknie nawet w środku zimy – należą do nich chociażby wiciokrzewy czy bluszcz pospolity.
Pnącza ogrodowe – uprawa
Nie sposób wskazać jednych wymagań dla wszystkich pnączy ogrodowych. Uprawa powinna być dostosowana do potrzeb danej rośliny. Jeżeli chcemy posadzić pnącza w konkretnym miejscu, zwróćmy uwagę na jego nasłonecznienie, a także na wielkość powierzchni, wokół której roślina ma się opleść. Na miejscach słonecznych warto sadzić takie wieloletnie pnącza ogrodowe, jak glicynie oraz róże pnące, na stanowiskach znajdujących się w półcieniu dobrze sprawdzą się wiciokrzewy oraz winobluszcze, a w cieniu możemy z powodzeniem posadzić bluszcz pospolity. Przed przystąpieniem do działania należy sprawdzić, do jakiej wysokości dorastają pędy oraz które z nich nadają się do posadzenia na danym typie ogrodzenia. Pamiętajmy, że rośliny, które cechują się intensywnym rozrostem, należy sadzić, zachowując odległość wynoszącą co najmniej 2 metry – inne można sadzić co 1-1,5 metra. Sadzonki powinno się umieszczać na głębokości około 50 centymetrów, najlepiej na glebie przepuszczalnej i żyznej, w odległości 30 centymetrów od ogrodzenia.
Pnącza ogrodowe – pielęgnacja
Jeśli chodzi o pnącza ogrodowe, pielęgnacja obejmuje przede wszystkim podlewanie oraz nawożenie. Po samym posadzeniu pędy należy przyciąć mniej więcej o połowę i obficie podlać. Dalsze nawadnianie roślin powinno być dostosowane do potrzeb rośliny, natomiast warto mieć na uwadze, że młode pędy są bardziej narażone na wysychanie. Wiosną stosuje się od 1 do 2 dawek nawozu mineralnego, jednak dopiero w kolejnym roku po posadzeniu rośliny – chyba że mamy do czynienia z ubogą glebą. Posadzenie pnączy zimozielonych, jednorocznych czy wieloletnich nie jest skomplikowane, ale wymaga dobrego planowania i odpowiedniego doboru rośliny. Chętnie zajmiemy się tym za Ciebie – sprawdź naszą ofertę!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!