Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy przycinać trawy
Wiele osób posiada w swoim ogrodzie niezwykle prezentujące się trawy ozdobne. Nic dziwnego. Są to rośliny efektowne, zwiewne i nie tak trudne w uprawie. Wiele osób sadzi je ze względu na to, że prezentują się one w ogrodzie bardzo dobrze przez większość roku, mają piękne kwiatostany, a nawet po przekwitnięciu można podziwiać ich niezwykły wygląd. Jednakże nie powinno zapominać się o ich pielęgnacji, w którą wchodzi również regularne przycinanie. Jest to ważne nie tylko dla wyglądu, ale także i kondycji rośliny. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o trawy, będą one pełniły funkcje dekoracyjne w ogrodzie przez wiele lat. Zazwyczaj pytanie o przycięcie traw rodzi się w głowie, kiedy to sezon zimowy powoli się zaczyna. W takim razie kiedy należy przycinać trawy ozdobne do ogrodu?
Przycinanie traw ozdobnych
W której części roku powinno dojść do zabiegu, jakim jest przycinanie traw ozdobnych? Nie można ukrywać, że najkorzystniejszą porą roku, w którą powinno przycinać się trawy ozdobne jest wiosna. Jednak nierzadko zdarza się, że przycinane są również na jesień, co absolutnie nie wpływa korzystnie na ich kondycję i zimowanie. Jeśli trawy ozdobne zostaną przycięte zbyt późną jesienią, mogą zostać narażone na przemarznięcie. W takim wypadku lepiej jest odpuścić sobie całkowicie ich przycinanie i poczekać do wiosny, ponieważ pozostawione źdźbła będą pełniły funkcje ochronne dla bryły korzeniowej podczas zimy.
Trawy można powoli już zacząć ciąć od połowy marca, jednak jeśli zima trwa dłużej, bo mogą zdarzyć się i takie przypadki, cięcie można przełożyć, do czasu aż warunki na dworze nie będą mu wystarczająco sprzyjające. Trawy nie należy przycinać więcej niż 10 cm nad ziemią, z tego względu, że zbyt mocne cięcie może narazić młode pędy na uszkodzenie. Najprostszym sposobem na przycięcie trawy ozdobnej jest zebranie w pęk wszystkie pędy, a drugą ręką poniżej ściąć. Byleby wszystko było równe i na odpowiedniej wysokości. Podczas cięcia większych traw, można sobie pomóc poprzez związanie ich. Pomoże to łatwiej i szybciej zebrać ścięte źdźbła.
Do cięcia wykorzystywać należy ostre sekatory, nożyce, a także różnego rodzaju elektryczne nożyce, piły oraz inne narzędzia ogrodowe, które jak najbardziej ułatwią zadanie.
Rodzaje traw ozdobnych
Wbrew pozorom, traw ozdobnych jest większy wybór niż mogłoby się wydawać. Ma to swoje plusy i minusy. Warto przyjrzeć się bliżej im, dzieląc je na dwie grupy: jednoroczne i wieloletnie.
1.Trawy ozdobne jednoroczne
Do traw jednorocznych zaliczamy trawę cytrynową, rozplenicę japońską, dmuszka jajowatego oraz życicę westerworldzką.
Trawy jednoroczne są doskonałym wyborem dla osób, które lubią często zmieniać coś w swoim życiu, w tym aranżację ogrodu. Nadają także do donic, na tarasy, a także balkony.
2. Trawy ozdobne wieloletnie
W tym przypadku mamy znacznie większy wybór, ponieważ trawy wieloletnie dzieli się również ze względu na ich wysokość
a) niskie
- kostrzewa miotlasta, sina,
- turzyca pospolita,
- wyczyniec łąkowy,
- strzęplica nadobna,
b) średnie
- perłówka orzęsiona, wyniosła,
- trzęślica modra,
- uniola szerokolistna,
- drżączka średnia,
c) wysokie
- miskant chiński,
- manna wodna,
- złotobródek.
Sprawdzą się one w ogrodzie na wiele sezonów i będą się pięknie prezentowały o każdej porze roku.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!