Jak zadbać o trawnik – najpierw aeracja czy wertykulacja
Trawnik stanowi wizytówkę domu. Soczyście zielona, perfekcyjnie przycięta trawa to efektowna ozdoba każdego ogrodu. Sprawia, że przestrzeń prezentuje się schludnie i elegancko. Jednak utrzymanie trawnika w doskonałym stanie to nie lada wyzwanie. Aby wyglądał on estetycznie, trzeba pamiętać o pewnych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak np. wertykulacja i aeracja trawnika.
Wertykulacja a aeracja trawnika – różnice
Wertykulacja trawnika jest to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni na głębokość ok. 5-15 mm. Zabieg ten pozwala skutecznie zniwelować obumarłe fragmenty roślin, które po czasie przeobrażają się w gęsty filc, utrudniający przepuszczanie powietrza i wody. Co ważne, wertykulacja trawnika po zimie jest niezbędna. Dotyczy to nie tylko trawników dojrzałych, ale również tych młodych.
Aeracja trawnika to natomiast zabieg, w czasie którego nakłuwa się trawnik na głębokość 3-10 cm. Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się widły, specjalne buty z kolcami lub aerator. Aerację powierzchniową, czyli tę wykonywaną na głębokości 3-4 cm, zwykle stosuje się w przypadku trawników młodych. Natomiast aeracja wgłębna używana jest do gleb wieloletnich.
Wertykulacja w przeciwieństwie do aeracji wyłącznie zwalcza czynniki utrudniające dostępność tlenu, jednak nie oddziałuje konkretnie na napowietrzenie trawnika. Ponadto aeracja jest zabiegiem delikatnym, czego nie można powiedzieć o wertykulacji, podczas której konieczne jest nacięcie darni, a nie tylko jej nakłucie.
Aeracja i wertykulacja trawnika – kiedy wykonać te zabiegi?
Wiele osób zastanawia się, co najpierw – aeracja czy wertykulacja? Otóż w pierwszej kolejności wykonuje się wertykulację, a dopiero później można zdecydować się na aerację. Nie trzymając się tej reguły, trzeba liczyć się ze słabszymi efektami niż w przypadku prawidłowej kolejności.
Wertykulację najlepiej wykonać dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Najlepiej wykonać ją na przełomie marca i kwietnia w przypadku wyższych temperatur lub w kwietniu. Ponadto należy podjąć się jej na końcu września. Warto pamiętać, że wertykulacja jesienna powinna być płytsza niż ta wiosenna.
Aerację trawnika, podobnie jak wertykulację, powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i późnym latem. Dobrą opcją jest również przeprowadzenie jej jesienią.
Wertykulacja i aeracja trawnika – dlaczego warto wykonywać te zabiegi?
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, dzięki którym można utrzymać trawnik w doskonałym stanie. Wertykulacja pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie mchu i filcu, pobudzenie trawy do krzewienia oraz spulchnienie gleby. Dodatkowo obniża ryzyko pojawienia się grzybów i bakterii chorobotwórczych. Natomiast aeracja ułatwia i przyspiesza przepływ wody do korzeni, a także skutecznie zwiększa odporność trawnika i wspomaga jego regenerację. Dodatkowo poprawia wytrzymałość trawnika i bardzo korzystnie wpływa na jego zdrowie. Dużą zaletą aeracji jest również fakt, iż pozytywnie oddziałuje na sprężystość źdźbeł trawy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!