Ogród w stylu prowansalskim – jak urządzić i jakie rośliny wybrać?

Prowansja to urocza kraina usytuowana na terenach południowo-wschodniej Francji. To miejsce ma w sobie jakiś rodzaj magii, ponieważ przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Dzieje się tak za sprawą wszechobecnych gajów oliwnych, lawendowych pól roztaczających intensywny zapach ziół, winnic pełnych dojrzałych winogron oraz przyjemnie grzejącego słońca. Sam teren zaś kusi amatorów aktywnego wypoczynku skalistymi dolinami oraz południową część Alp, którą wyjątkowo upodobali sobie miłośnicy zimowych sportów. Region ten na tyle rozkochał w sobie ogromną liczbę osób, że spora grupa pragnie odtworzyć ten sielski, wręcz idylliczny klimat we własnym otoczeniu. Z tego względu coraz popularniejszym trendem staje się ogród w stylu prowansalskim.

Rośliny do ogrodu prowansalskiego

Ogród prowansalski przede wszystkim kojarzy się z lawendą oraz ziołami – tymiankiem, estragonem czy rozmarynem. Te gatunki nie tylko stanowią efektowną ozdobę wśród roślinności, ale również można je wykorzystać w kuchni. Ich aromat uświetni każdą potrawę we włoskim stylu.

Jednak rośliny do ogrodu prowansalskiego nie kończą się jedynie na lawendzie i ziołach. Na rabatach efektownie się zaprezentują róże. Ich czerwień, róż oraz żółć będzie doskonale współgrać z lawendową barwą. Hortensje to kolejna opcja do ogrodu przywołującego na myśl francuskie wsie. Aby uzyskać rośliny zarówno o niebieskich, jak i różowych koronach, wystarczy nieco zmodyfikować odczyn gleby. Ostatnim wymienionym kolorem mogą pochwalić się również pysznogłówka, tawułka, żurawka oraz jeżówka purpurowa.

Aby stworzyć tło o głębokiej zielonej barwie dla wielokolorowych gatunków, warto postawić na posadzenie kilku krzewów bukszpanu. Ta wiecznie zielona roślina będzie się niezwykle estetycznie prezentować również w formie żywopłotu.

W przypadku drzew niezwykle efektowny gatunek stanowi wisteria, inaczej zwana glicynią. Kiście subtelnych kwiatów o fioletowych, różowych. białych czy błękitnych płatkach doskonale dopełnią całą aranżację.

Ogród prowansalski – elementy wyposażenia

Przestrzeń inspirowana południowowschodnią Francją musi mieć spokojny, sielski klimat. Z tego względu w ogrodzie prowansalskim nie może zabraknąć odpowiedniego kompletu mebli wypoczynkowych. Strefa relaksu powinna sprawiać wrażenie, że w tym miejscu zatrzymał się czas. Dlatego warto postawić w cieniu wyższych roślin wygodną drewnianą ławkę. Model ozdobiony rzeźbieniami i fantazyjnymi wzorami z minionej epoki to doskonały wybór. Do tego wystarczy poduszka w stonowanych kolorach, a kąt do przycupnięcia będzie gotowy. Jeśli planujesz kupić castruli (купити каструлі), sprawdź dostępność i opinie na temat różnych modeli na rynku.

Niektórzy decydują się także na wiszące ławki, które można lekko rozbujać w trakcie wypoczynku. Tego typu huśtawki stanowią meble wprost stworzone do poobiedniej drzemki w towarzystwie zapachu prowansalskich ziół, leniwego bzyczenia pszczół czy spokojnego śpiewu ptaków.

Co ciekawe, w ogrodach w stylu prowansalskim nie trzeba stawiać na pojedynczą strefę dedykowaną wypoczynkowi. Tego typu przestrzeń odznacza się mnogością zakamarków oraz ukrytych zakątków, gdzie można na chwilę przysiąść, by móc pozachwycać się pięknem otaczającej roślinności.

Jeśli marzysz o efektownym ogrodzie w stylu prowansalskim, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób go zaaranżować, skorzystaj z naszej oferty projektowania, urządzania i zakładania przestrzeni ogrodowych!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz