Najpopularniejsze style ogrodowe? Jak wybrać styl urządzenia ogrodu?

projektowanie ogrodów poznan

Urządzanie ogrodu nie jest zadaniem łatwym. W końcu ogród jest swego rodzaju wizytówka naszego domu. To on widoczny jest jako pierwszy gdy przybywają do nas goście. A nie bez powodu mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W aranżacji ogrodu istotną rolę odgrywa jego spójność z otoczeniem. Warto wybrać taki styl, który będzie się dobrze komponował z budynkami znajdującymi się w jego pobliżu. Jakie są style ogrodowe?

Nowoczesny styl ogrodowy

Styl nowoczesny jest jednym z najchętniej wykorzystywanych modeli aranżacji ogrodu. Skupia się on na przejrzystych i prostych kompozycjach. Muszą być one uporządkowane, zwykle posiadają geometryczne kształty. Tutaj liczy się przede wszystkim minimalizm i ład. Meble ogrodowe posiadają stonowane kolory, zwykle nie mają na sobie żadnych zdobień, wykonane są z metalu bądź drewna. Najczęściej wykorzystywanymi roślinami są: berberys, bukszpan, a także krzewy, którym nadawany jest pożądany kształt np. stożka czy kuli. Ten styl będzie się świetnie komponował się z nowoczesnymi budynkami.

Romantyczny styl ogrodowy

Ogród romantyczny owiany jest pewną intrygującą tajemniczością. Cechuje do nieregularna forma, głównie znajdują się w nim pnącza i luźno zwisające rośliny, np. bluszcz. Jego nazwa wywodzi się od charakteru, który nadają mu rosnące tam kwiaty – róże, lawenda czy piwonia. Nie może w nim zabraknąć dekoracji kamiennych czy wodnych, np. małej fontanny. Można w nim spotkać meble w stylu vintage, które są one subtelne. Kolorystyka w ogrodzie jest spokojna, w końcu ma on się kojarzyć z harmonią i naturalnością. Ogród romantyczny świetnie sprawdzi się w połączeniu z drewnianymi budynkami.

Japoński styl ogrodowy

Ogród w stylu japońskim jest uwielbiany przez wielu, jednak warto pamiętać o tym, że jest to najtrudniejsza do utrzymania aranżacja. Konieczne jest zachowanie doskonałej precyzji. Aranżacja musi być dokładnie przemyślana – poszczególne elementy mają swoją symbolikę. Ważny jest tutaj odpowiedni sposób pielęgnacji roślin. W takim ogrodzie znaleźć można azalię, czarną sosnę czy finezyjne drzewko bonsai. Nie może zabraknąć tutaj elementów i dekoracyjnych, takich jak lampiony, kamienne misy czy figurki. Jako że ten typ ogrodu kojarzy się z harmonią, najlepiej sprawdzi się on w połączeniu z minimalistycznym domem.

Angielski styl ogrodowy

Styl angielski sprawdzi się u osób, które nie posiadają ręki do roślin. Jego utrzymanie jest dość proste, ponieważ opiera się na naturalności – roślinom pozwala się żyć własnym życiem. Nie ma tutaj konieczności regularnego przycinania ich, aby nadać im pożądany kształt. W ogrodach angielskich znajdziemy różne dróżki, placyki, a także oczka wodne. Jako że główną zasadą jest tutaj naturalność – meble powinny być drewniane. Taki ogród jest uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się dosłownie wszędzie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz