Jak przygotować ogród do zimy? Podpowiadamy, co zrobić w ogrodzie przed zimą!

Jesień to okres, kiedy w ogrodzie należy przeprowadzić wiele prac związanych z przygotowaniem roślin oraz ziemi na przyjście zimy. W miesiącach takich jak październik czy listopad kwitnie już zdecydowanie mniej roślin, te letnie wielosezonowe kwitnienie mają już dawno za sobą. Aby mogły bezpiecznie odczekać do przyszłego roku, należy je jednak w odpowiedni sposób przygotować. Jakie działania należy podjąć na jesień, aby w przyszłym roku móc ponownie cieszyć się z pięknego ogrodu?

Przygotowanie ogrodu do zimy

Dlaczego przygotowanie ogrodu na jesień jest tak ważne? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że większość roślin, które znajdują się w naszym ogrodzie, prawdopodobnie nie radzi sobie dobrze w niskich temperaturach. Należy zabezpieczyć je więc w taki sposób, aby latem mogły ponownie zakwitnąć i cieszyć właścicieli pięknymi kwiatami. Ogród zimą będzie zmagał się nie tylko z niskimi temperaturami, ale także opadami deszczu, śniegu, a nawet gradu. Wszystkie te czynniki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na nasze rośliny, jeżeli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Jakie działania są więc kluczowe w trakcie prac porządkowych na jesień?

Jednym z podstawowych działań jest uporządkowanie przestrzeni: wyzbieranie opadających liści, przystrzyżenie krzewów, drzew iglastych oraz obcięcie uschniętych pędów. To podstawowa praca, którą należy wykonać, jeżeli chcemy na wiosnę obserwować kwitnące rośliny. Bardzo ważnym etapem prac jest jesienne nawożenie. W październiku, kiedy pogoda jest jeszcze przyjemna, warto zainwestować w specjalne nawozy z dużą zawartością fosforu, potasu oraz azotu. Zasilona w ten sposób ziemia stanie się bardziej odporna na wszelkie trudności występujące zimą, a odżywione rośliny zaczną kwitnąć wraz z pierwszymi oznakami wiosny. Kolejny krok to przekopanie gleby, a następnie jej wygrabienie. Takie działanie sprawi, że przygotowany nawóz dotrze do najgłębszych warstw rośliny. Ogród gotowy na zimę to więc taki, w którym uporządkowano przestrzeń, a gleba została odpowiednio odżywiona.

Ogród zimą – podlewanie

Teraz gdy wiesz już, jak wygląda przygotowanie ogrodu do zimy, ważne, abyś poznać kilka ważnych wskazówek. Zima to czas, kiedy gleba przykryta jest dużą ilością pokrywy śnieżnej, w tym czasie zmniejszeniu ulegają również opady deszczy, które nawadniają ziemię. Niezwykle istotne jest więc intensywne podlewanie ogrodu, jeszcze w październiku oraz listopadzie, po to, aby rośliny mogły zgromadzić wystarczającą ilość wody. Jeżeli jesień jest obfita w opady deszczu, wówczas nie musimy pamiętać o dodatkowym nawadnianiu gleby. Prace zawsze należy dopasować do aktualnych warunków pogodowych. Pamiętaj również, że gdy za oknem temperatura zaczyna spadać poniżej zera, warto oczyścić wszystkie wykorzystywane narzędzia. Warto wyposażyć się w specjalne preparaty czyszczące, a także użyć produktów pielęgnacyjnych, które pozwolą na dłuższy czas użytkowania. Na wiosnę będą czekały gotowe do użycia i pierwszych prac w ogrodzie. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz