Jakie drzewa owocowe do ogrodu?

Ogród bez drzew to dla wielu miłośników ogrodnictwa projekt niekompletny. Rzeczywiście, przy nieco większych przestrzeniach posadzenie drzew to bardzo dobry pomysł. Jeśli celem jest dodatkowo przeprowadzenie zbiorów, to warto wybrać drzewa owocowe. Do ogrodu polecamy kilka ponadczasowych propozycji, przedstawiając je w poniższym artykule.

Drzewa i krzewy owocowe do ogrodu – podstawowa charakterystyka

Wybór roślinności, która ma zagościć na przydomowej posesji to jedno z najważniejszych etapów projektowania. Drzewa i krzewy owocowe do ogrodu proponujemy naszym klientom wtedy, gdy chcą oni jak najwięcej korzyści czerpać z posiadania własnego ogródka. Wybrane gatunki posiadające zdolność do regularnego owocowania potrafią przynieść naprawdę obfite zbiory, co dodatkowo wynagradza trudy związane z pielęgnacją. Podczas dopasowywania konkretnych roślin trzeba jednak skupić się w pierwszej kolejności na warunkach klimatycznych, jako że to one odpowiadają za powodzenie uprawy. Nie bez znaczenia są również wymagania glebowe – niektóre gatunki drzew owocowych w ogrodzie preferują wilgotne i żyzne gleby, inne natomiast są odporniejsze na suszę, a więc mogą rosnąć w trudniejszych warunkach. Drzewa i krzewy należy również dobierać pod kątem rozmiaru. Duże gatunki raczej nie sprawdzą się w ogrodzie z ograniczoną przestrzenią.

Drzewa owocowe w ogrodzie i ich wymagania uprawowe

Położenie działki jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o pielęgnację drzew owocowych w nowoczesnym ogrodzie. Większość drzew bez problemu korzysta z dużego nasłonecznienia, choć niektóre krzewy mogą być wrażliwe pod tym względem, co należy wziąć pod uwagę już na etapie wybierania sadzonek. Chcąc korzystać z owoców wyhodowanych samodzielnie możliwie warto wybrać takie rośliny, których okres owocowania będzie następował po sobie. Dzięki temu gdy jeden krzew przestanie owocować, będzie można przejść do zbiorów z innego drzewa, co zapewni ciągłość.

Jakie drzewa owocowe w nowoczesnym ogrodzie dobrze się sprawdzą?

Nowoczesne ogrody najczęściej wyróżniają się estetyką stawiającą na minimalizm. Mniej znaczy więcej, ale miejsce na owoce również się znajdzie. Wśród najlepszych drzew owocowych do ogrodu należy wymienić nieśmiertelną jabłoń. Występuje ona w wielu odmianach, dlatego nie ma problemu z wyborem stosunkowo niskiego drzewa, które pod względem rozmiarów będzie można dopasować do reszty ogrodu. W sąsiedztwie jabłoni świetnie wyglądają drzewa wiśni. Jeszcze przed zbiorem soczystych owoców cały ogród wypełni niesamowity zapach kwiatów, którego nie da się niczym zastąpić.

Drzewa i krzewy owocowe do ogrodu o wyjątkowym uroku

Wybór krzewów owocowych jest zdecydowanie łatwiejszy ze względu na ich mniejszy rozmiar. W ogrodzie warto mieć przynajmniej jeden krzew malin, a także porzeczek. Winorośle doskonale sprawdzają się na zagospodarowanie pergoli, natomiast krzew aronii wprowadza do ogrodu element nowoczesności.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz