Jakie rośliny do oczek wodnych?

Oczka wodne to obiekty, które coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Sama stojąca woda dla niektórych może jednak wydawać się mało atrakcyjna Dlatego też bardzo ważne, aby oczko wodne obsadzić roślinami, które zwiększą jego walory estetyczne, ale również nadadzą mu uroku i wdzięku. Dobrym pomysłem będą również rośliny oczyszczające wodę, dzięki czemu oczko będzie wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a przede wszystkim glonów, które sprawiają, że woda staje się mętna i nieprzejrzysta. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, jakie rośliny dobrać do oczek wodnych, aby poradziły sobie w tym specyficznym klimacie.

Jakie rośliny do oczka wodnego?

Decydując się na sadzenie roślin w oczku wodnym, konieczne jest wyznaczenie stref głębokości. Tam, gdzie woda sięga najgłębiej (50-150 cm) warto postawić zwłaszcza na lilię wodną z pięknymi, fioletowymi kwiatami czy moczarkę kanadyjską. Na średnią głębokość (30-50 cm) warto posadzić kosaciec żółty czy też pałkę wodną w różnych odmianach. Z kolei strefa przybrzeżna (10-20 cm) to idealne środowisko dla roślin bagiennych, takich jak babka błotna, czermień błotna czy krwawnica pospolita.

Rośliny do oczka wodnego — co posadzić na brzegu?

Brzeg ogrodowej sadzawki to jej integralna część. Dlatego też należy zadbać, żeby i w tym miejscu znalazły się odpowiednie rośliny. Co więc sadzić na brzegu oczka wodnego? Wybór roślin w tym miejscu nie jest uwarunkowany wyłącznie osobistymi preferencjami. Należy wziąć pod uwagę zwłaszcza wilgotność powietrza oraz to, ile wody znajduje się w glebie. Jeżeli oczko wodne zostało wykonane przy użyciu nieprzepuszczalnych materiałów, nie sprawdzą się tu rośliny spotykane na brzegu jeziora czy stawu.

Najlepiej jest wybierać te gatunki, które świetnie radzą sobie z umiarkowanie wilgotną glebą oraz wysoką wilgotnością powietrza. Na brzegu oczka wodnego można więc posadzić bergenię sercowatą, brunnerę wielkolistną czy funkie. W sytuacji, gdy na brzegu panują warunki podobne do strefy nadbrzeżnej, warto postawić na liczne gatunki trawy, sitowie, a także wysokie rośliny o sztywnych i długich liściach, jak tatarak trawiasty czy trzcina pospolita.

Kwiaty wodne oczyszczające oczko — co wybrać?

Miłośnicy oczek wodnych bardzo często decydują się na sadzenie roślin, które dzięki swoim zdolnościom potrafią utrzymać wodę w idealnym niemal stanie. Gatunki te najczęściej przybierają formę roślin pływających. Co bardzo ważne, kwiatów tych nie trzeba sadzić. Wystarczy jedynie włożyć je do wody, a rośliny same wypracują silny system korzeniowy łączący je z dnem oczka wodnego. To właśnie dzięki nim rośliny mogą skutecznie oczyszczać wodę.

Rośliny pływające pobierają z wody składniki odżywcze. Tym samym konkurują z glonami i skutecznie spowalniają ich wzrost. Z kolei niezwykle szerokie liście dają cień, dzięki czemu woda w zbiorniku nie ulega zbyt szybkiemu przegrzaniu. Są też doskonałym schronieniem dla małych zwierząt wodnych oraz narybku. Ogrodnik, który pragnie utrzymać swoje oczko wodne w czystości, powinien postawić zwłaszcza na hiacynt wodny, rogatek sztywny, salwinię uszkowatą czy azollę karolińską.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz