Jak założyć ogród w stylu wiejskim, rustykalnym – Jakie wybrać rośliny?
Wieś w większości przypadków kojarzy się ludziom ze swojskością, przytulnością, swobodą oraz prostotą. To właśnie poza miastem szukamy odpoczynku od codziennych obowiązków, miejskiego zgiełku i pędu przed siebie. Na wsi czas zwalnia, pozwalając delektować się chwilą. Właśnie te aspekty przyświecają osobom, które postanawiają założyć na swojej posesji ogród w stylu rustykalnym. Czym cechuje się taka przestrzeń?
Ogród wiejski – niezbędne elementy
Ogród w stylu rustykalnym na pierwszy rzut oka wydaje się nieuporządkowany, a wręcz dziki. Jednak po bliższym przyjrzeniu się jego strukturze, okazuje się, że jest uporządkowany i drobiazgowo przemyślany. Ścieżki są czyste oraz równo wyznaczone, a wszystkie rabaty, krzewy czy drzewa znajdują się w odpowiednich miejscach.
Inny istotny szczegół to wykorzystanie małej architektury. Domki, altany, huśtawki, płotki czy szklarnie nie tylko dodadzą uroku ogrodowi w stylu rustykalnym. Tego typu elementy umożliwią zachowanie otoczenia w czystości, zapewnią wygodne miejsca do odpoczynku oraz pomogą jeszcze lepiej uporządkować strukturę przestrzeni. Co ważne, do ich budowy warto wykorzystać materiały naturalnie występujące w przyrodzie lub przynajmniej jak najmniej przetworzone, jak drewno, kamień czy cegły.
Ogród w stylu rustykalnym – gatunki roślin
Wśród sadzonych roślin zazwyczaj wybierane są rodzime gatunki, a także te dobrze czujące się w umiarkowanym klimacie. Dlatego ogród wiejski obfituje w rabaty pełne malw, piwonii, łubin, lilie, maki, lwie paszcze, astry, kosmosy, maciejki, bratki, groszek pachnący, chabry, margerytki, astry, krwawniki, jeżówki czy słoneczniki. Jeśli chodzi o krzewy, warto postawić na głóg, bez czy czeremchę. Natomiast w przypadku drzew najlepszy wybór stanowią gatunki owocujące jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie czy orzechy.
Warto zwrócić również uwagę na to, jak poszczególne gatunki czują się w swoim towarzystwie. W końcu rośliny w nowoczesnym ogrodzie wiejskim nie są od siebie wyraźnie oddzielone, dlatego może dochodzić między nimi do interakcji – niekoniecznie pozytywnych w skutkach. Z tego względu egzemplarze mocno rozrastające się warto nieco oddzielić od tych mniej ekspansywnych. Podobnie powinno się postępować w przypadku wzięcia pod uwagę wysokości roślinności, aby jedne gatunki nie przeszkadzały we wzroście drugim.
Nowoczesny ogród wiejski – połączenie swojskiego klimatu i innowacyjnych rozwiązań
Dzisiejszy ogród w stylu rustykalnym ma być przede wszystkim funkcjonalny. Oznacza to, że poza jego wyglądem należy wziąć pod uwagę również jego przeznaczenie. Dlatego w otoczeniu okalającej dom na wsi musi znaleźć się przestrzeń poświęcona uprawie warzyw i owoców. Dzięki temu
Co istotne, nowoczesny ogród wiejski musi mieć maksymalnie ekologiczny charakter. W takiej przestrzeni królują materiały z odzysku oraz rozwiązania stawiające na oszczędność. Beczki na wodę deszczową pozwolą podlewać wszystkie rośliny bez generowania dodatkowych kosztów czy wykorzystania cieczy płynącej w kranach.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!