Jak pielęgnować azalie w ogrodzie?

Azalie są niezwykle urokliwymi krzewami, dzięki czemu będą się fantastycznie prezentować w ogrodzie w każdym stylu. Ich wyjątkowa estetyka sprawia, że zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Jednak, aby prawidłowo rosły, powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu na ich pielęgnację. Jak dbać o azalie ogrodowe?

Azalie w ogrodzie – jak je pielęgnować? Cenne wskazówki

Azalie japońskie są jednymi z najpiękniejszych krzewów, jakie możemy posadzić w naszych ogrodach. Na ich atrakcyjny wygląd mają wpływ niesamowite, bujnie kwitnące kwiaty oraz zimozielone liście. Mimo iż ich uprawa może wydawać się skomplikowanym zadaniem, to dzięki kilku praktycznym informacjom, staje się zdecydowanie klarowniejsza. Przede wszystkim niezwykle ważną kwestią, do której powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę, jest poziom kwasowości podłoża. Żeby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, powinna ona wynieść od 3,5 do 4,5 pH.

Kolejnym ważnym aspektem, którego nie powinniśmy bagatelizować, jest stanowisko. Mimo iż azalie w ogrodzie w dobrym stopniu radzą sobie z nasłonecznieniem, to lepszym rozwiązaniem będzie posadzenie ich w miejscu nieco bardziej zacienionym. W przeciwnym przypadku musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie wyższego poziomu wilgoci.

Różanecznik, azalie pontyjskie, pieris japoński i kiścień – co warto na ich temat wiedzieć?

Pieris japoński jest dużym krzewem liściastym, który należy do rodziny wrzosowatych. Ta pochodząca z Japonii roślina, gdzie może dorastać nawet do 4 metrów wysokości, natomiast w Polsce osiąga najwięcej 2 metry. Jego zimozielone liści prezentują się niezwykle estetycznie, wspaniale podkreślając charakter rośliny. Co ciekawe, młode liście w okresie wczesnowiosennym zwykle są szkarłatne, natomiast wraz z upływem czasu zielenieją. Wytwarzane wczesną jesienią kwiaty, otwierają się dopiero podczas kolejnej wiosny w marcu oraz kwietniu.

Różanecznik jest rośliną, która najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, dodatkowo osłoniętych od wiatru. Krzew źle znosi zmiany temperatury, dlatego powinniśmy dokładnie zabezpieczyć go zwłaszcza na przedwiośniu oraz wczesną jesienią. Różaneczniki najlepiej rozwijają się na glebie kwaśnej, nieco lżejszej, a także wzbogaconej w torf.

Azalie pontyjskie to rośliny o dość gęstych pędach i pokrytych niewielkim szarym owłosieniem liściach. Krzewy najlepiej czują się zarówno w miejscach półcienistych, jak i słonecznych. W jej uprawie musimy zadbać o umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne podłoże.

Kiścień jest niedużym, wolno rosnącym krzewem o dużych, gęstych, skórzastych liściach. Roślina dobrze radzi sobie podczas przymrozków, jednak powinniśmy pamiętać o jego zabezpieczeniu w okresie zimowym. Najlepiej jeśli posadzimy go w ciepłym, dobrze osłoniętym od wiatru miejscu, na półcienistym lub słonecznym stanowisku. Krzew wymaga żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych gleb.

Kiedy kwitną azalie?

Okresem kwitnienia azalii w ogrodzie jest przełom maja oraz czerwca. Jeśli chcemy zapewnić roślinom optymalne warunki rozwojowe, powinniśmy zapewnić im podłoże o kwaśnym odczynie, dobrej przepuszczalności, z wysokim udziałem próchnicy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz