Dobra pielęgnacja trawnika – czyli jak odpowiednio dbać o trawnik?

trawnik, trawnik w ogrodzie, trawa, projekt ogrodu, jak dbać o trawnik

Kwitnące kwiaty czy okazałe rośliny to piękna ozdoba ogrodu, jednak przy jego zakładaniu nie należy zapominać o najbardziej podstawowych elementach, takich jak trawnik. To właśnie on zajmuje zdecydowanie najwięcej przestrzeni, tym samym znacznie wpływając na wygląd całej przestrzeni zielonej. Aby prezentował się jak najlepiej, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Jak powinno wyglądać skuteczne nawadnianie trawnika? Podpowiadamy, co jest najważniejsze w utrzymaniu go w dobrym stanie.

Po pierwsze nawadnianie trawnika – sposób na zieloną przestrzeń

Jednym z najbardziej kluczowych punktów codziennej pielęgnacji trawnika jest jego nawadnianie. Trawnik, tak jak każda inna roślina umieszczona w ogrodzie, potrzebuje odpowiedniego podejścia pielęgnacyjnego. Dostarczenie mu odpowiedniej ilości wody jest podstawowym zadaniem każdego właściciela. Podczas projektowania ogrodów często wykorzystujemy okazałe trawniki, które prezentują się wyjątkowo gustownie, tym samym podkreślając elegancję całej posiadłości. Aby jednak zadowalający efekt po założeniu prezentował się tak samo dobrze w kolejnych latach, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji.

Nawadnianie ogrodu jest ważne przez cały rok, jednak szczególnie istotną rolę odgrywa w cieplejszych miesiącach, kiedy to wysoka temperatura daje się we znaki nie tylko ludziom. W takiej sytuacji dostarczenie odpowiedniej ilości wody do ogrodu jest jedynym sposobem na to, aby zapobiec wyschnięciu całego trawnika. Jak często należy przeprowadzać nawadnianie ogrodu? Wszystko uzależnione jest od częstotliwości naturalnych opadów oraz temperatury, jednak przyjmuje się, że w trakcie najcieplejszych tygodni w roku trawnik powinno się podlewać nawet co 2 lub 3 dni. Taka częstotliwość wcale nie jest przesadzona. Wręcz przeciwnie – pozwala ona utrzymać trawnik w dobrym stanie mimo panujących na zewnątrz temperatur.

O czym pamiętać podczas nawadniania trawnika?

Nawadnianie ogrodu może wydawać się czynnością prostą, jednak i podczas jej wykonywania można nieświadomie popełniać szereg rażących błędów. Przede wszystkim dotyczy to pory, w której trawnik powinien być podlewany. Ustalenie stałej pory ma największe znaczenie w miesiącach letnich, kiedy to różnice temperaturowe w poszczególnych godzinach są niemałe. Kiedy więc najlepiej zająć się nawadnianiem ogrodu? Dobrym momentem jest wieczór lub poranek – w tych porach temperatury nie są wysokie, dzięki czemu woda będzie miała szansę przeniknąć do głębszych warstw gleby, tym samym odpowiednio odżywiając trawę.

Aby jednak tak się stało, konieczne jest dopilnowanie, aby podlewanie nie było zbyt krótkie. Powierzchowne nawadnianie to jedynie muśnięcie wierzchniej warstwy trawnika wodą. Nie może ono więc spełnić swojej głównej funkcji, którą jest dostarczenie wody do głębszych warstw gleby. Na nawadnianie trawnika trzeba więc poświęcić nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że będzie ono skuteczne. Poranek oraz wieczór to idealna pora na jego przeprowadzenie.