System nawadniania ogrodu – jak działa i o czym warto wiedzieć?
Odpowiednie nawodnienie ogrodu jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że aby rośliny efektownie rosły, potrzebują dostępu nie tylko do światła, ale również wody. Niestety podlewanie ogrodów, szczególnie tych o dużym metrażu, jest bardzo pracochłonne, a nie każdy jest w stanie przeznaczyć dużo czasu na tę czynność. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ułatwienie sobie tego zadania. Jednym z nich jest zainstalowanie systemu nawadniania ogrodu.
System nawadniania trawnika – jak to działa?
Wiele osób zastanawia się, co to jest system nawadniania ogrodu i jak działa. To po prostu instalacja złożona z rur oraz końcówek nawadniających zlokalizowanych w różnych częściach ogrodu. To rozwiązanie umożliwia zautomatyzowanie podlewania. Należy zaznaczyć, że system ten podzielony jest na sekcje. Wynika to z faktu, iż innej częstotliwości i intensywności wymaga trawnik, a jeszcze innej rabaty kwiatowe czy żywopłot.
Elementy systemów nawadniania ogrodu
Jak wyżej wspomnieliśmy, systemy nawadniania ogrodów składają się końcówek nawadniających, czyli zraszaczy i mikrozraszaczy. W poszczególnych sekcjach należy umieścić wyłącznie zakończenia jednego rodzaju o takiej samej wydajności.
W skład systemów nawadniania ogrodów wchodzi także zaprogramowany sterownik, który kieruje pracą całego systemu. Oczywiście instalacja musi być podpięta do ujęcia wody np. studni z pompą czy kranu.
W skład systemu nawadniania ogrodu wchodzą również rury i mikrorury o różnej wielkości. Często dodatkowo montowane są kroplowniki, które doprowadzają wodę prosto do korzeni roślin. Te urządzenia szczególnie sprawdzają się w ogródkach warzywnych.
Jak zainstalować system nawadniania ogrodu?
Wiele osób zastanawia się, jak wykonać system nawadniania ogrodu. Niestety nie jest to łatwe zadanie. Na początku trzeba dobrze zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu w różnych częściach ogrodu. Trzeba zastanowić się, z jakiego ujęcia będzie pobierana woda, a następnie rozrysować przebieg rur, lokalizację zraszaczy, zaworów czy sterowników. W kolejnym kroku należy przygotować rowki pod rury i rozpocząć ich układanie, a także podłączanie odpowiednich zraszaczy.
Trzeba pamiętać, że aby system nawadniania ogrodu działał prawidłowo, musi zostać odpowiednio zaprojektowany. Co za tym idzie, do tego celu trzeba posiadać sporą wiedzę. Często samodzielnie wykonane instalacje nawadniania ogrodu nie spełniają swoich funkcji. W efekcie właściciele i tak są zmuszeni do przeprowadzania ręcznego podlewania, a pieniądze przeznaczone na instalację zostają zmarnowane. Aby nie ryzykować, lepiej zlecić wykonanie systemu nawadniania ogrodu profesjonalistom. Specjaliści wiedzą, w jaki sposób połączyć ze sobą poszczególne elementy, żeby dostarczały roślinom odpowiednią ilość wody.
Nasza firma zajmuje się profesjonalnym projektowaniem i realizacją systemów nawadniania ogrodów. Dzięki sporemu doświadczeniu wiemy, jak stworzyć instalację, która skutecznie zadba o pielęgnację zielonej przestrzeni naszych klientów oraz odciąży ich od codziennego podlewania poszczególnych partii ogrodu. Tworzymy niemal bezobsługowe systemy, zapewniające racjonalne zużycie wody. Zapraszamy do współpracy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!