Rośliny odporne na suszę. Podpowiadamy, które rośliny przetrwają upały!

Urządzanie ogrodu to niełatwe zadanie. Szczególnie gdy zależy nam na zaaranżowaniu miejsc intensywnie nasłonecznionych z mocno przepuszczalną glebą. W takich lokalizacjach najlepiej posadzić rośliny odporne na suszę, które dobrze znoszą wysokie temperatury i bardzo niską wilgotność. Zatem, jakie rośliny w pełnym słońcu czują się dobrze i nie wymagają częstego podlewania? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

Jakie rośliny lubią suszę? Najpopularniejsze wytrzymałe rośliny do ogrodu

Coraz więcej osób poszukuje roślin odpornych na suszę. Doskonale sprawdzają się one w ogrodach mocno nasłonecznionych, które szybko się nagrzewają i posiadają lekką, szybko wysychającą glebę. Tego typu rośliny są także świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie zadbać o regularne podlewanie swojego ogrodu. Dzięki nim aranżacja będzie efektowna mimo niekorzystnych warunków.

Zatem, jakie rośliny lubią suszę? Otóż najpopularniejszymi roślinami odpornymi na suszę i silne promieniowanie słoneczne są kserofity, które dzieli się na sklerofity, czyli suchorośla oraz sukulenty. Pierwsze z nich są przystosowane do funkcjonowania w gorących i suchych warunkach, dzięki niezwykle wydajnej gospodarce wodnej. W przeciwieństwie do sukulentów nie gromadzą wody, gdy mają do niej dostęp pod dostatkiem. Do sklerofitów zalicza się takie rośliny jak np. żarnowce, tamaryszek, mirt, jałowiec pospolity czy rozchodnik ościsty. Natomiast sukulenty posiadają umiejętność przechowywania wody. Magazynują ją w specjalnej tkance tzw. miękiszu wodnym. Do sukulentów zaliczane są: kaktusy, patyczaki, aloes, Wilczomlecz trójżebrowy, Eonium drzewiaste i Litopsy zwane żywymi kamieniami.

Poza sukulentami i sklerofitami w intensywnie nasłonecznionym ogrodzie doskonale sprawdzą się niektóre z drzew i krzewów liściastych np. klon jesionolistny, sumak octowiec, głóg, klon tatarski czy jarząb pospolity. Do roślin odpornych na suszę możemy zaliczyć również niektóre krzewy i drzewa iglaste m.in. sosnę pospolitą, jodłę kalifornijską, świerk kłujący i kosodrzewinę. Wśród wytrzymałych roślin do ogrodu, które świetnie znoszą suszę, zalicza się także część ziół np. lawendę, szałwię lekarską i rozmaryn. Jakie inne rośliny możemy posadzić na terenie silnie nasłonecznionym? Z pewnością świetną opcją są takie byliny jak goździk kropkowany, gipsówka, krwawnik, miłek wiosenny oraz rozchodniki.

Rośliny warzywne odporne na suszę – czyli jakie?

Dużo łatwiej znaleźć ozdobne rośliny odporne na suszę niż warzywne dobrze znoszące brak dostępu do wody. Zbyt słabe nawodnienie roślin warzywnych powoduje zmniejszenie plonów i pogorszenie ich smaku. Jednak nie oznacza to, że nie istnieją gatunki, które dobrze radzą sobie na suchych terenach. W intensywnie nasłonecznionych ogrodach najlepiej sadzić rośliny warzywne, które głęboko się korzenią. Jest im znacznie łatwiej dotrzeć do wody zlokalizowanej głęboko pod ziemią. Do tego typu warzywnych roślin odpornych na suszę zalicza się przede wszystkim marchew, burak ćwikłowy, chrzan i pietruszkę korzeniową.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz