Rośliny na komary. Poznaj rośliny, które skutecznie odstraszą komary!

rośliny na komary, ogród latem, ogród, projektowanie ogrodu, rośliny odstraszające komary

Wiosenny i letni okres wiąże się ze wzmożoną aktywnością poza domem. Komary potrafią jednak skutecznie utrudnić nam wypoczynek na dworze. Wiele osób wychodzi z założenia, że im więcej roślinności, tym więcej komarów. Nie zawsze musi tak być, ponieważ istnieją również rośliny odstraszające komary. Poznaj je, wprowadź do swojego otoczenia i postaw na naturalne sposoby odstraszania nieznośnych owadów!

Dlaczego rośliny na komary w ogóle działają?

Rośliny, które wydzielają specyficzną woń, skutecznie blokują receptory zmysłowe u komarów, dzięki czemu owady nie są w stanie nas dostrzec i wyczuć. Niektóre odmiany dodatkowo zwabiają owady. Posadzenie ich w najmniej użytkowanej części posesji daje możliwość przegonienia ich z miejsc, w których najbardziej lubimy spędzać czas wolny. Zastosowanie roślin, jako sposobu na walkę z komarami, jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska. Są one również świetnym sposobem na aranżację przestrzeni ogrodowej, czy tarasowej.

Jakie rośliny na komary są najlepsze?

Komarzyca (Plectranthus), jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo skutecznym pogromcą komarów. Jej intensywny zapach odstrasza owady, ale dla większości ludzi jest bardzo przyjemny. Pięknie się prezentuje, choć nie jest mrozoodporna, a więc konieczne jest przechowanie jej w trakcie zimy w chłodnym, lekko zaciemnionym miejscu. 

Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis) to jedna z najbardziej znanych roślin, jeśli mowa o naturalnym pogromcy komarów. Piękny i intensywny zapach lawendy wabi np. motyle, natomiast nie znoszą go komary i meszki. Lawenda świetnie sprawdzi się nie tylko w obwódkach rabatowych, ale również na balkonach i małych tarasach w doniczkach.

Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) to bylina o różowych kwiatach, cechująca się długim okresem kwitnienia. Uchodzi za roślinę prostą w utrzymaniu. Nie przeszkadza jej susza, nie potrzebuje dużej ilości słońca, a podcięta po pierwszym przekwitnięciu, jest w stanie zakwitnąć drugi raz. 

Kocimiętka (Nepeta cataria) jest niewymagającym krzewem o niebieskich kwiatach. Swoją nazwę zawdzięcza olejkowi nepetalakton, który pachnie podobnie do kocich feromonów. Może działać wabiąco na te zwierzęta, ale dla owadów jest skutecznym odstraszaczem.

Rośliny odstraszające komary w naszej kuchni

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że duża część roślin używanych przez nas w kuchni ma także działanie odstraszające komary. Mięta pieprzowa, bazylia, rozmaryn, melisa czy koper włoski, są świetnymi sposobami nie tylko na urozmaicenie kuchennych potraw, ale również uporanie się z owadami. Zapachy wytwarzane przez te rośliny tworzą intensywne, lotne związki zapachowe, skutecznie zniechęcając owady do zbliżania się. Posadzenie ich w okolicach domu będzie znakomitym pomysłem. Zyskamy własnoręcznie wyhodowane przyprawy, jednocześnie pozbywając się komarów. I to wszystko w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.