Projektant ogrodów – kto może nim zostać?

,
projektowanie ogrodu

Projektant ogrodów – kim jest?

Wiele osób z czystej pasji zajmuje się pielęgnacją ogrodu oraz odpowiednim zaplanowaniem powierzchni tak, żeby z jednej strony była funkcjonalna, a z drugiej strony cieszyła oko. Jeżeli jednak nie posiadasz możliwości lub czasu na pielęgnację swojego zielonego zakątka, to możesz takie zajęcie zlecić profesjonalnemu projektantowi ogrodu, który zamieni go w niezwykle atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Projektant ogrodów to stosunkowo nowy zawód na polskim rynku, lecz cieszy się coraz większą popularnością, analogicznie do zwiększonego popytu na usługi projektowania ogrodów.

Jakie predyspozycje powinien posiadać projektant ogrodów

Osoba planująca rozpoczęcie przygody z projektowaniem ogrodów powinna mieć pewne predyspozycje, które na pewno ułatwią pracę oraz pozwolą na tworzenie satysfakcjonujących projektów, które zadowolą każdego klienta. Po pierwsze i najważniejsze projektant ogrodów powinien posiadać bogatą wiedzę w temacie ogrodnictwa, roślin i kwiatów. Wiedza ta pozwoli na odpowiedni wybór flory, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym do ukształtowania terenu, na jakim powstaje przyszły ogród. Projektant powinien wykazać się również odpowiednią orientacją przestrzeni oraz wyczuciem smaku, co pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji. Pewna doza artyzmu również będzie traktowana jako atut w pracy projektanta ogrodu. Nierozerwalnym elementem pracy będzie badanie potrzeb klientów, którzy chcą dokonać transformacji swoich terenów rekreacyjnych. W tym celu każdy projektant ogrodów powinien wykazać się odpowiednią otwartością i komunikatywnością, która pozwoli na sprawne przełożenie potrzeb i marzeń klientów na realny projekt.

Wykształcenie – studia kierunkowe lub kursy

Praca projektanta ogrodów nie wymaga dyplomu studiów wyższych, wystarczy pasja oraz plan stworzenia biznesu. Jednakże wielu specjalistów rekomenduje rozpoczęcie swojej przygody od odpowiednich studiów rolniczych lub ogrodniczych, podczas których mamy możliwość nabycia bardzo dużej, niezbędnej wiedzy bazowej, która znacznie ułatwi nam start w biznesie projektowania ogrodów. Jeżeli jednak odnaleźliśmy swoją wymarzoną ścieżkę kariery znacznie później to nic straconego – obecnie na rynku dostępnych jest wiele przydatnych kursów, które przygotują każdego kandydata do zawodu projektanta ogrodów. Kurs projektowania ogrodów zaopatrzy nas w praktyczną oraz teoretyczną wiedzę o roślinach, zagospodarowaniu przestrzeni oraz pracy z programem do projektowania ogrodów.

Perspektywa pracy projektanta ogrodów

Osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje może bez problemu otworzyć własną działalność projektowania ogrodów. Sam początek działalności będzie bez wątpienia trudny, głównie ze względu na trudy poszukiwania nowych klientów. Jednak z czasem, grono klientów może się powiększać. Istotne jest, by zbierać portfolio wszystkich wykonanych już projektów, co może zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usług naszej firmy. Projektant ogrodów ma również szansę znaleźć pracę w biurze projektowym, które może pomóc potencjalnym kandydatom na zwiększenie swoich kwalifikacji i doświadczenia.