Jak urządzić ogród wokół basenu?

Ogród z basenem, projektowanie ogrodu z basenem, aranżacja ogrodu wokół basenu

Aranżacja ogrodów z basenami potrafi przysporzyć problemów. Najczęściej kierujemy się tym, by stworzyć w nim oazę spokoju dla całej rodziny. Aby nasz plan się powiódł, warto zastosować się do poniższych wskazówek, dzięki którym unikniemy licznych trudności.

Projektowanie ogrodu z basenem – podział na funkcjonalne strefy

Często chcemy by nasz ogród pełnił kilka funkcji naraz – ma być miejscem wypoczynku, ale również zabawy dla dorosłych i dla dzieci. Jeżeli tak jest w naszym przypadku, warto, żebyśmy w pierwszej kolejności przemyśleli swoje potrzeby. Umożliwi to nam lepsze rozplanowanie ogrodu na strefy.

Najlepiej, żeby nasza aranżacja ogrodu uwzględniała wszystkie aktywności, które będą w nim podejmowane. Z tego względu wyróżnia się w nim strefy przeznaczone do relaksu, spędzania czasu z bliskimi, strefę roślinności, a także miejsce, w którym będziemy spożywać posiłki czy grillować.

Aranżacja ogrodów wokół basenu – jakie meble sprawdzą się najlepiej?

Warto stworzyć sobie możliwość spożywania posiłków w gronie bliskich na świeżym powietrzu czy to z konkretnych okazji, czy to w ramach miłego, niedzielnego obiadu. Meble, które umieścimy w naszym ogrodzie powinny cechować się odpowiednią wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, a także solidną konstrukcją.

Dobrym wyborem będą takie zestawy meblowe, które zostały wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, na przykład z technorattanu.

Jak rozmieścić roślinność? Projektowanie ogrodu wokół basenu

Jeżeli nasz basen jest całoroczny, nie powinniśmy sadzić obok niego drzew liściastych – dzięki temu unikniemy problemu z zanieczyszczeniami, które nie tylko są nieestetyczne, ale mogą również negatywnie wpływać na nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo.

W pobliżu basenu doskonale sprawdzą się natomiast pięknie pachnące kwiaty, które sprawią, że przebywanie w nim stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Dobrym pomysłem będą również iglaki, które zapewnią nieco cienia w upalne dni, mogą także chronić naszą prywatność.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność – aranżacja ogrodów wokół basenu

W trosce o bezpieczeństwo nasze i całej rodziny warto otoczyć basen odpowiednim tarasem, aby uniknąć ryzyka wypadków. Z powodzeniem możemy do tego celu zastosować drewno, jak również specjalne płytki antypoślizgowe. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że są one niezwykle łatwe w czyszczeniu, nie będziemy więc mieć problemów z utrzymaniem strefy okołobasenowej w porządku.

Jeżeli chcemy ochronić nasz basen przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, pomyślmy o wyposażeniu go w zadaszenie. Dzięki temu do wody nie dostaną się żadne owady czy elementy roślinności. Zadaszenie zapewnia również optymalną temperaturę wody w sezonie, a poza nim sprawia, że basen szybciej się nagrzewa i można z niego korzystać także wtedy. Takie akcesorium może również pełnić funkcję dekoracyjną.

Dodatkowym, funkcjonalnym elementem wyposażenia strefy wokół basenu mogą być prysznice. Dzięki nim konserwacja basenu i utrzymanie go w czystości stają się znacznie łatwiejsze.