Jak oświetlić ogród?
Oświetlenie ogrodu pozwala na korzystanie z jego dobrodziejstw również w porze wieczornej i w nocy. Odpowiednio opracowany projekt oświetlenia ogrodu pozwala na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i stanie się walorem estetycznym na łamach naszego ogrodu. Wieczory spędzone na tarasie lub w towarzystwie roślin ogrodowych mają swój urok i pozwalają się zrelaksować czy spędzić czas na świeżym powietrzu.
Oświetlenie ogrodu – projekt
Przeanalizowanie walorów terenu i jego możliwości to tylko jeden z elementów odpowiednio opracowanego projektu oświetlenia. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć na początku planowania instalacji oświetlenia, jest obranie koncepcji najbardziej odpowiadającej naszym oczekiwaniom. Istnieje wiele sposobów oświetlenia zielonych przestrzeni, które różnią się między sobą. Wybór metod, które sprostają naszym potrzebom, jest kluczowy. Istotna w całym procesie planowania jest trafnie wyliczona liczba punktów świetlnych. Zbyt duża ilość losowo położonych lamp da rezultat dysproporcji ogrodu i zaburzy zieloną architekturę. Udział światła w ogrodzie może dać zupełnie odwrotny skutek, niż byśmy tego oczekiwali – w przypadku braku profesjonalnego projektu.
Podświetlenie roślin
Jedną z najpopularniejszych i niezwykle designerskich metod oświetlenia ogrodu, jest podświetlanie roślin. W przypadku, kiedy chcemy podkreślić walor florystyczny naszego ogrodu, warto zdecydować się na tę metodę. Ten rodzaj oświetlenia pozwala na nowoczesne zaaranżowanie ogrodu i otrzymanie ciekawego efektu. Krzewy i kwiaty podświetla się pod różnymi kątami, w zależności od rodzaju wizualizacji, jaką chcemy otrzymać. Podświetlenie roślin da interesujący i estetyczny efekt, nawiązujący do zabawy światłocieniem. Do tego celu stosuje się słupki solarne i oświetlenie punktowe, które można dowolnie modyfikować.
Oświetlenie chodników i ścieżek w ogrodzie
W celu oświetlenia ścieżek, które prowadzą w głąb ogrodu, wykorzystujemy słupki różnej wielkości. Im dłuższy jest ciąg komunikacyjny, tym wyższe powinny być zainstalowane słupki. Światło zainstalowanych słupków jest rozproszone od dołu, dzięki czemu zyskujemy maksymalną dozę oświetlenia przy zminimalizowaniu ilości wykorzystanych słupków. Warto rozważyć opcję oświetlenia z czujnikiem ruchu, który uruchamia oświetlenie na terenie posesji w przypadku naszej obecności. Do oświetlania alejek biegnących przez nasz ogród, uwzględnijmy w projekcie oświetlenia ogrodu energooszczędne oświetlenie LED. Dzięki temu zmniejszymy koszty i będziemy mogli korzystać z oświetlonego ogrodu przez długi czas.
Taras – projekt oświetlenia ogrodu
Oświetlenie punktowe i reflektory to najpopularniejszy i najbardziej funkcjonalny sposób na wprowadzenie dozy światła na tarasie. Takie rozwiązanie pozwoli na czerpanie przyjemności z czasu spędzonego na wypoczynku lub w towarzyskim gronie. Coraz większą popularnością cieszą się metody oświetlenia, które polegają na instalacji lampionów i specjalnych, dekoracyjnych lamp. Oferta oświetleniowa dla ogrodów i tarasów jest niezwykle bogata w modele w każdym stylu. Do oświetlenia tarasu warto wybrać produkty stylizowane na loftowe czy nowoczesne lampy, które nie tylko zapewnią odpowiednie naświetlenie tarasu, ale również będą dodatkową dekoracją. Ważną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest typ tarasu. Kiedy dysponujemy tarasem z zadaszeniem, możemy rozważyć oświetlenie lampą lub oświetleniem punktowym pod zadaszeniem. W przeciwnym przypadku warto zastosować słupki u podłoża, które dadzą równie spektakularny efekt oświetleniowy.
Zasady wyboru oświetlenia ogrodowego
Projekt oświetlenia ogrodu powinien zawierać ścisłe informacje o wymogach i potrzebach terenu oraz charakterystyce produktów, które zostaną wykorzystane przy jego oświetlaniu. Nowoczesne oświetlenie pozwala na instalacje lamp pod wodą (np. w oczku wodnym lub w fontannie) oraz z systemem ruchowo – zmierzchowym, zdalnie sterowanym. Produkty muszą być wysokiej jakości i jedynie od sprawdzonych producentów.