Jak dbać o ogród wiosną?

Ogród, aranżacja ogrodu, projektowanie ogrodu

Ogród jest dla wielu osób miejscem, umożliwiającym spokojny odpoczynek w trakcie cieplejszych pór roku. Jednak żeby stał się on miejscem relaksu, powinien być odpowiednio zadbany. Samo uprawianie ogródka może być także formą odpoczynku i obcowania na łonie natury. Jak jednak najlepiej zadbać o ogród wiosną? Czy ma na to wpływ projektowanie ogrodów?

Odpowiednie zakładanie ogrodów – czy jest ono kluczowe przy późniejszej pielęgnacji?

Wiosna jest momentem, w którym wszystko budzi się do życia. Za oknem zauważalna jest coraz większa ilość promieni słonecznych, a temperatury przyjmują coraz wyższe wartości. Jednak stan ogrodu potrafi skutecznie przypominać o minionych porach roku z nadmiernymi opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi. Z tego powodu gałązki są połamane, ścieżki są porośnięte mchem i pokryte różnymi elementami roślin, a także nagromadzonym przez kilka miesięcy brudem. Sezon wiosenny należy zacząć od dokładnego sprzątania.

Wiosenne porządki

Przywracanie czystości w ogrodzie warto zacząć od dokładnego zamiecenia wszelkich ścieżek. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie także pozbieranie wszelkich gałązek czy innych części roślin, np., ozdobnych kamyczków czy kory. Jak część zewnętrzna zostanie oczyszczona, można przejść do konkretnych działań. Używając nożyka z cienkim ostrzem lub innego narzędzia o takim zakończeniu, należy pozbyć się mchu zalegającego pomiędzy poszczególnymi elementami kostki brukowej. Na koniec można wszystko ponownie zamieść, jeśli zaistnieje taka potrzeba, to także wskazane będzie mycie kostki za sprawą np. myjki ciśnieniowej.

Podłoże glebowe + trawnik

Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się wygospodarowane na uprawę roślin miejsce, zastanów się nad jego żyznością. W tym celu należy stosować nawozy, które mogą być mineralne lub organiczno-mineralne. Drugi rodzaj jest doceniany za aspekt ekologiczny. Dzięki odpowiednim preparatom można zyskać pewność, że podłoże glebowe będzie posiadało właściwe parametry. Trzeba zwracać uwagę także na termin nawożenia – w przypadku traw jest to okres od wiosny do października (raz w miesiącu), natomiast rośliny nawozimy w kwietniu oraz lipcu.

Co z roślinami?

Niektóre rośliny, takie jak np. winogrono czy drzewa owocowe wymagają regularnego przycinania gałązek. Dzięki temu do kwitnących wewnątrz owoców dotrze więcej światła. Wyposaż się z w sekator i zacznij działać. Jeśli planujesz mieć w ogrodzie kwiaty, po odpowiednim przygotowaniu gruntu, możesz je zasiać czy posadzić. Podobnie wygląda kwestia różnego rodzaju warzyw i owoców. Posadź wszystko, co później wykorzystasz w kuchni czy przyozdobi Twój stół w salonie.

Jak powinno przebiegać odpowiednie projektowanie ogrodów?

Jeśli nie posiadasz jeszcze ogrodu swoich marzeń bądź nie masz głowy do pielęgnacji, warto poczynić pewne kroki w tym celu. Zaufaj profesjonalistom, którzy wezmą pod uwagę Twoje wszelkie preferencje i gusta, zakładając ogród, który będzie dla Ciebie idealny. Skontaktuj się z nami, a chętnie stworzymy dla Ciebie wyjątkową przestrzeń na łonie natury: https://www.zielone-studio.pl/projektowanie-zakladanie-i-pielegnacja/.