Czym zabezpieczyć taras drewniany?

Taras to miejsce, które służy nam przede wszystkim do odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi – cieszenie się nim nie będzie jednak w pełni możliwe, jeśli nie zadbamy odpowiednio o materiał tworzący taras. Drewno cenione jest za swoją wyjątkową estetykę, która wpasowuje się w różne aranżacje – warto jednak wiedzieć, że cechuje się podatnością na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć. Z tego powodu decydując się na drewniany taras, warto wyposażyć się w wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać zabezpieczenie desek tarasowych.

Czym zabezpieczyć taras drewniany i dlaczego warto to uczynić?

Odpowiednie zabezpieczenie desek tarasowych powinno być jedną z regularnych prac wykonywanych przez nas w ogrodzie nie tylko ze względu na estetykę – drewno znajdujące się przy ziemi jest narażone na przykład na gnicie, co może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście na rynku znajdziemy dobrej jakości preparaty, które pozwolą nadać deskom specjalną warstwę ochronną, która uczyni je bardziej odpornymi na niekorzystne czynniki. Co istotne, poziom wilgoci wpływa na pęcznienie lub obkurczanie się desek, które w rezultacie mogą się poluzować i odkształcić. Z tego powodu warto wiedzieć, czym zabezpieczyć taras drewniany, aby uniknąć utraty jego estetyki i funkcjonalności.

Olejowanie tarasu – sprawdzony sposób przeciwdziałania niekorzystnym czynnikom

Jeżeli chcemy zapobiec działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych, dobrze sprawdzi się olejowanie tarasu – olej wniknie głęboko w strukturę drewna, chroniąc je i zapobiegając powstawaniu pęknięć. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu pielęgnacyjnego, z powierzchni desek należy usunąć wszelkie zabrudzenia. Zabezpieczenie desek tarasowych powinniśmy przeprowadzać z wykorzystaniem takiego preparatu, który został stworzony do użytku na zewnątrz budynku – tylko wówczas możemy liczyć na długotrwałą i kompleksową ochronę drewna. Jeżeli zależy nam na trwałości efektu, postawmy na olejowanie tarasu za pomocą środka na bazie żywic syntetycznych. Warto ponadto pamiętać, że taki zabieg pozwoli nam zabezpieczyć drewno również przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które mogą negatywnie wpływać na estetykę desek.

Renowacja tarasu drewnianego krok po kroku – o czym należy pamiętać?

Renowację tarasu drewnianego warto przeprowadzać raz w roku wiosną. W celu zwiększenia skuteczności warstwy ochronnej przed olejowaniem możemy zastosować również specjalny impregnat. Powierzchnię należy dokładnie oczyścić i usunąć znajdujące się na niej powłoki oleju, lakieru bądź farby – na przykład metodą szlifowania. Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do renowacji tarasu drewnianego, musimy upewnić się, że deski są całkowicie suche – w przeciwnym razie olejowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów. Przed przeprowadzeniem zabiegu zaleca się odczekanie około 2 dni od ostatnich opadów deszczu. Wówczas zabezpieczenie desek tarasowych będzie się cechować oczekiwaną przez nas trwałością i maksymalną skutecznością.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz