Chwasty w ogrodzie – jak z nimi walczyć?
Każda osoba posiadająca ogród chce, żeby rośliny w nim uprawiane rosły zdrowo i pięknie się prezentowały, natomiast w przypadku gatunków spożywczych, by dały oczekiwany plon. Nierzadko jednak zmorą ogrodnika okazują się chwasty, które szybko się rozmnażają i konkurują z pożądanymi roślinami, zabierając im wodę, składniki odżywcze oraz dostęp do światła. Dlatego warto poznać kilka sposobów na to, jak usuwać trudne chwasty w ogrodzie.
Uciążliwy chwast w ogrodzie
Chwasty często opanowują ogród, rosnąc szybko i ekspansywnie, co nieraz potrafi zaskoczyć, zwłaszcza jeśli posiadane przez nas rośliny wzrastają powoli lub w nie najlepszej kondycji. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ ogrody przyozdabiamy często gatunkami egzotycznymi, pochodzącymi nieraz z innym kontynentów, kiedy chwasty to rośliny od lat rosnące i rozmnażające się na danym terenie, a więc są do niego idealnie przystosowane. Co więcej, chwasty charakteryzują się mocnymi korzeniami oraz szybkim rozsiewaniem nasion. Najprostszym rozwiązaniem na ich pozbycie się jest zastosowanie herbicydu (preparat na chwasty w ogrodzie), jednak nie jest to opcja zalecana ze względu na wątpliwy aspekt ekologiczny. Ponadto stosując ten rodzaj walki z chwastami, można przez przypadek uszkodzić rośliny uprawne oraz naruszyć skład chemiczny gleby, co uniemożliwi późniejsze prace ogrodnicze.
Chwasty w ogrodzie, jak z nimi walczyć?
Jak usuwać trudne chwasty w ogrodzie? Pierwszym i stosunkowo prostym rozwiązaniem jest usuwanie ręczne. Trzeba oczywiście włożyć w to trochę pracy, jednak jeśli metraż ogrodu nie jest za duży, a chwastów nie jest sporo, to będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Ważne, by pamiętać, że trzeba usunąć chwasty wraz z korzeniami, bo niektóre gatunki mogą wyrastać z resztek korzeni – warto też pamiętać o czasie, tj. by chwasty nie wytworzyły nasion, dlatego dobrze kontrolować regularnie swój ogród.
Interesującym sposobem na chwasty w ogrodzie jest tzw. mulczowanie. Polega to na pokryciu gleby wokół pożądanych roślin warstwą np. słomy, kory czy trawy, dzięki czemu chwasty mają ograniczony dostęp powietrza i światła, a nasze rośliny ogrodowe będą mieć lepsze warunki przez fakt, że mulcz utrzymuje glebę wilgotną, przez co poprawia jej strukturę.
Kolejnym niechemicznym środkiem na pozbycie się chwastów jest stosowanie specjalnego materiału, np. agrowłókniny. Na glebę umieszcza się matę przeciwchwastową i wykonuje w niej niewielkie otwory, co skutecznie blokuje światło i stanowi dla chwastów barierę mechaniczną, która jest dla nich nie do pokonania. Z drugiej strony takie materiały są wykonane z materiałów oddychających, więc przepuszczają powietrze i wodę, nie wyjaławiają gleby obok naszych roślin ogrodowych.
Warto zauważyć, że dwie ostatnie metody są nie tylko skuteczne, ale dają długotrwałe efekty, dlatego są szczególnie polecane przez ekspertów. Nieraz stosujemy je przy zakładaniu ogrodów.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!