Automatyczne systemy nawadniające – nawadnianie ogrodów

Piękny i nieskazitelny ogród, w którym króluje nieszablonowa roślinność oraz ponadprzeciętnie zadbany trawnik z pewnością jest marzeniem niejednego miłośnika zieleni. Jednakże, aby mógł on zachować swoje niezwykłe walory estetyczne, wymaga nieustannej opieki oraz pielęgnacji na najwyższym poziomie. Jedną z najważniejszych czynności jest regularne nawadnianie ogrodu. Jest to warunek konieczny, aby utrzymać trawnik oraz roślinność ogrodu w jak najlepszej kondycji. Niestety w wielu przypadkach z racji brakującego czasu lub też zbyt dużej powierzchni ogrodu nawodnienie jest niewystarczające, co może doprowadzić do zniszczenia roślinności. Rozwiązaniem tego problemu są profesjonalne automatyczne systemy nawadniające.

Czytaj dalej…

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu i realizacji automatycznych systemów nawadniania w Poznaniu i jego okolicach. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością. Wszystko za sprawą szeregu zalet, jakie przynosi automatyczne nawadnianie trawników.

Odpowiednie nawadnianie trawy i roślinności ogrodowej w Poznaniu oraz okolicach jest również niezwykle istotne ze względu na występujące w tym obszarze gleby. Przeważają gleby piaszczyste oraz gliniasto-piaszczyste, które preferują odmienny styl nawadniania. Gleby piaszczyste reflektują rzadsze podlewanie z użyciem większej ilości wody. Natomiast gleby gliniaste wolą częstsze nawadnianie, lecz z użyciem mniejszej ilości wody. Za sprawą automatycznego systemu nawadniania można zaprogramować odpowiednie podlewanie dla rodzaju gleb oraz występującej na niej roślinności. To właśnie dlatego systemy automatycznego nawadniania w Poznaniu są niezwykle cenione przez właścicieli ogrodów.

Automatyczny system nawadniania – charakterystyka.

Automatyczny system nawadniania to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody do prawidłowego rozwoju roślin w ogrodzie. Dzieli się on na poszczególne sekcje, które obejmują strefy ogrodu o zróżnicowanej roślinności jak: rabaty kwiatowe, trawnik lub żywopłot. Nie wszystkie rośliny znajdujące się w ogrodzie charakteryzują się bowiem jednakowymi wymaganiami dotyczącymi wilgoci gleby.

Woda rozprowadzana jest za pomocą odpowiednich końcówek. Mogą to być zraszacze, mikro zraszacze oraz linie kroplujące. Zraszacze charakteryzują się zróżnicowanym zakresem pracy, w związku z czym przeznaczone są do umiejscowienia w różnych częściach ogrodu. Rozróżniamy zraszacze pracujące;

  • w sektorach 90° w narożnikach ogrodu,
  • w sektorach 180° wzdłuż boków ogrodu,
  • w sektorach 270º umieszczane w narożnikach przy tarasie lub domu,
  • w sektorach 360º umieszczane na pozostałej powierzchni – centralnie.

Elementy rozprowadzające wodę zespolone są ze sobą za pomocą rur, które zaś podłączone są do bezpośredniego ujęcia wody. Może nim być kran lub studnia wyposażona w pompę. Dodatkowo woda w ujęciu powinna charakteryzować się minimalnym ciśnieniem na poziomie 1,7 atmosfery oraz powinna mieć odpowiednią wydajność, która decyduje o tym, ile zraszaczy może pracować jednocześnie.

Całą pracę systemu kieruje sterownik, który może być zaprogramowany według indywidualnych preferencji właściciela ogrodu.

Automatyczne nawadnianie – zalety.

Zastosowanie systemu automatycznego nawadniania ma wiele zalet. Nie tylko dla właścicieli ogrodów, ale także środowiska:

  • jest praktycznie bezobsługowy – pozwala to zaoszczędzić czas, który musiałby być przeznaczony na ręczne nawadnianie ogrodu,
  • zapewnia racjonalne zużycie wody – odpowiednie zaprogramowanie systemu pozwala zredukować zużycie wody nawet o połowę w stosunku do zużycia podczas tradycyjnego ręcznego podlewania. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zaoszczędzenie środków pieniężnych, w wyniku generowania mniejszych rachunków za zużycie wody, ale także wpływa to pozytywnie na środowisko, zmniejszając zużycie jakże cennej wody.

System nawadniania warto również stosować w przypadku małych ogrodów. Może obejmować on całą powierzchnię, bądź jedynie jej fragment, np. trawnik

Montaż automatycznego systemu nawadniania.

Projekt oraz instalacja automatycznego systemu nawadniania to proces skomplikowany i czasochłonny. Aby uniknąć potencjalnych problemów oraz późniejszych konsekwencji należy zlecić takie prace profesjonalistom.

Nasza firma oferuje profesjonalną i kompleksową usługę montażu systemów nawadniających w Poznaniu oraz najbliższym rejonie używając do tego najwyższej klasy komponentów pochodzących wyłącznie od renomowanych światowych marek z branży ogrodnictwa.

Montaż podziemnej części systemów nawadniających najlepiej wykonać, zanim ogród zostanie wykończony – tak aby nie ingerować w rosnącą już roślinność. Natomiast cześć naziemną należy wykończyć w chwili, gdy rośliny będą już posadzone, a trawnik założony. Nie oznacza to, że system nie może zostać zainstalowany w przypadku gotowych już ogrodów. W takiej sytuacji zamontowanie automatycznego systemu również jest możliwe, jednak będzie się to wiązało z ingerencją w znajdujące się na nim obiekty oraz roślinność, co może doprowadzić do ich częściowego zniszczenia.

Przebieg montażu systemów nawadniania.

Realizację prac montażowych systemu umożliwiającego odpowiednie nawadnianie trawnika dla naszych klientów z Poznania i okolic rozpoczynamy od rozłożenia na powierzchni, w miejscach, gdzie mają zostać wkopane (zgodnie z projektem) wszystkich elementów naziemnej części systemu nawadniania. Pozwala to na weryfikację kompletności systemu. Kolejnym krokiem jest ich wzajemne połączenie.

Przechodząc do realizacji podziemnej części systemu, umieszczamy rury w specjalnie przygotowanych do tego rowkach. Ich głębokość powinna wynosić od 20 cm do 40 cm. Zraszacze umieszczamy na co najmniej 10 cm warstwie żwiru. Jeśli projekt uwzględnia użycie linii kroplujących, układamy je wówczas na powierzchni, przykrywając warstwą kory drzewnej lub zakopując w ziemi na głębokości kilku centymetrów.

Montując studzienkę, kładziemy duży nacisk na jej odpowiednie wypoziomowanie, po czym również i ją osadzamy w warstwie żwiru, a następnie obsypujemy piaskiem.

Ostatnim montowanym elementem jest sterownik automatycznego systemu nawadniania. Umieszczamy go w pomieszczeniu wskazanym przez właściciela ogrodu. Dzięki temu użytkownik będzie miał łatwy i szybki dostęp do sterownika, którego będzie mógł użyć w każdej chwili.

Gdy wszystkie komponenty systemu zostaną już ze sobą połączone, pozostaje nam tylko odpowiednio wyregulować zraszacze, czyli ustawić odległość, na jaką mają rozprowadzać wodę. Pamiętamy tutaj, że równomierne nawadnianie trawy przez zraszacze odbywa się jedynie do 60% maksymalnej średnicy ich pracy. Na sam koniec odpowiednio programujemy sterownik, który dodatkowo w każdej chwili może być przeprogramowany według indywidualnych preferencji właściciela.

Ostateczną wykonywaną przez nas czynnością przed zasypaniem systemu nawadniania ogrodu jest dokładne sprawdzenie jego działania oraz szczelności. Gdy wszystko jest w porządku, przystępujemy do zasypania systemu oraz utwardzenia ziemi.

Konserwacja automatycznego systemu nawadniania

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie dbanie o system nawadniania ogrodu. Pozwoli to zdecydowanie przedłużyć jego bezproblemowe działanie. Bardzo ważnym jest, aby przed zbliżającą się zimą wyłączyć system oraz należycie zabezpieczyć go przed mrozem. W tym celu już podczas montażu zakładamy odpowiednie zawory oraz kompresor, które umożliwiają całkowite usunięcie wody z całego układu. Dzięki temu mróz nie wyrządzi żadnych szkód.
Natomiast wiosną należy zadbać o prawidłowe wyczyszczenie dyszy oraz wyregulowanie zasięgu zraszaczy.

Podsumowanie.

Automatyczny system nawadniania ogrodów to znakomite rozwiązanie pomagające w utrzymaniu pięknego i zielonego ogrodu. Idealnie sprawdzi się on w przypadku osób, które nie mają czasu na regularne ręczne podlewanie lub ich ogród jest zdecydowanie za duży. Nasza firma gwarantuję najwyższej jakości usługi z zakresu nawadniania ogrodów w Poznaniu, oferując przy tym atrakcyjne ceny oparte na indywidualnej wycenie zależnej od wymagań klienta oraz od posiadanej przez niego powierzchni ogrodu.