Oświetlenie ogrodów – lampy ogrodowe Poznań

Odpowiednie oświetlenie ogrodu to bardzo ważna kwestia. Dzięki dobraniu właściwych lamp można nie tylko swobodnie się przemieszczać na zewnątrz budynku po zmroku, ale także pełnią one wyjątkową funkcję dekoracyjną. Dobre oświetlenie powinno być nieodłączną i integralną częścią architektury krajobrazu. Architekci zieleni wykonując projekty, biorą pod uwagę to jak ogród będzie wyglądał po zmroku. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów lamp, na które warto zwrócić uwagę.

Rodzaje lamp ogrodowych

Przeglądając dostępne lampy ogrodowe dostępne na rynku, można znaleźć bardzo dużo różnych kształtów, wielkości i rodzajów. Poszczególne rodzaje oświetlania różnią się między sobą wyglądem, zastosowaniem, a także źródłem światła.

Słupki

Najbardziej popularne są słupki. Mogą one mieć różne wysokości, zależnie od potrzeby. Niektóre słupki są na tyle stabilne, że wystarczy jedynie ustawić je na ziemi w wybranym miejscu. Istnieją także egzemplarze, które należy wbić np. na skalniaku. Lampy słupki świetnie nadają się do oświetlenia alejek i chodników. Trzeba jednak pamiętać, że należy je ustawić i wyregulować tak, aby źródło światła nie raziło w oczy. Duże znaczenie mają także poszczególne rodzaje kloszów. Mogą być one przeźroczyste, kolorowe lub z mlecznego szkła.

Lamy słupki bardzo dobrze oświetlają okoliczne roślinności. W parkach i większych ogrodach, czy na podjazdach wykorzystuje się tzw. lampy parkowe,  które świetnie oświetlają większy obszar.

Reflektory

Kolejnym rodzajem często wykorzystywanym w ogrodach są reflektory. Dzięki nim można punktowo oświetlić poszczególne elementy w ogrodzie. Warto podkreślić, że nie prezentują się one zbyt atrakcyjnie, ponieważ są przeznaczone do ekspozycji, a nie do dekoracji. Reflektory można zamontować na drzewie, przy zbiorniku wodnym jak np. oczko wodne czy staw, a także na elewacji czy na tarasie. Jeżeli chcemy mocniej podświetlić jakieś elementy, można zakupić zestaw kilku lamp umieszczonych na jednym mocowaniu.

Lampy nawierzchniowe

W ostatnim czasie dość popularne są tzw. lampy nawierzchniowe. Umieszcza się je w trawniku, na podjazdach czy a alejkach. W zależności od miejsca, w którym się je umieszcza, mają one różną wytrzymałość. Największe obciążenie znoszą lampy znajdujące się podjeździe. Muszą one także posiadać płaskie klosze, z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę.

Kinkiety

W altankach ogrodowych i na tarasach często stosuje się tez kinkiety. Można je zamocować na elewacji lub na innych stałych elementach. Wyróżnić można lampy odstające od ściany oraz lampy płaskie. Bardzo często stosując kinkiety, wykorzystuje się specjalne czujniki ruchu. Dzięki nim lampy zapalają się, kiedy robi się ciemno lub kiedy jakiś ruchomy obiekt pojawia się w okolicy.

Lampy, które posiadają kable

Większość rodzajów lamp, które stosuje się w ogrodzie, posiadają kable zasilające. Przewody trzeba odpowiednio podłączyć i zabezpieczyć. Kable nie mogą przebiegać w okolicy dużych drzew, a także obok fundamentów. Należy także zadbać o to, aby nie były zbyt blisko wodociągów. Dobrze jest ułożyć kable w warstwie piasku na głębokości ok. 70 cm. Trzeba jedna pamiętać, że koniecznie muszą to być specjalnie zabezpieczone kable, które umieszcza się w ziemi.

Warto także pamiętać o tym, że lampy, które ustawia się przy ścieżkach i chodnikach, nie powinny się znajdować bardzo blisko siebie. Warto ustawić je w taki sposób, aby dawały jednolity i nie za bardzo mocny strumień światła. Najlepsza odległość to mniej więcej 1,5 – 2 metrów. Dzięki temu obszary nie będą też zbyt zacienione.