Jak założyć skalniak w ogrodzie? Wskazówki krok po kroku

ogród, ogród skalny, skalniak, projektowanie ogrodów, zakładanie ogrodu

Skalniak, czyli ogródek skalny to doskonały sposób na upiększenie każdej zielonej przestrzeni. Alpejska roślinność, krzewy czy iglaki potrafią nadać górski charakter i urozmaicić krajobraz. Zaprojektowanie skalniaka wymaga pracy oraz przygotowania odpowiedniego projektu, jednak ostateczny rezultat powinien zadowolić każdego. Jak zacząć budowę? Jakie rośliny wybrać do ogródka skalnego?

Projektowanie ogrodu skalnego — jak dobrać miejsce?

Najlepszym miejscem na wybudowanie skalniaka jest górka lub niewielkie wzniesienie. Może być naturalna, co będzie dobrym sposobem na zagospodarowanie nieużytku znajdującego się w ogrodzie. Podstawę pod skalniak można również usypać samemu – za pomocą żwirowej warstwy drenującej oraz ziemi. Istotną rzeczą, jaką trzeba brać pod uwagę przy projektowaniu tego typu ogrodu, jest zwracanie uwagi na wymagania roślin. Flora przeznaczona do skalniaków charakteryzuje się tym, że lubi bardzo nasłonecznione miejsca. Warto więc wcześniej rozrysować sobie plan obszarów, na które pada dużo światła słonecznego, aby rośliny miały jak najlepsze warunki rozwoju i cieszyły oko właścicieli zielonej przestrzeni.

Ogródek skalny — jakie podłoże wybrać?

Przy usypywaniu skalniaka, podłoże ma bardzo ważne znaczenie. Pod kamieniami może zbierać się woda po odpadach i podlewaniu, warto więc wcześniej przewidzieć warstwę drenującą. Powinna mieć grubość 15-20 centymetrów i składać się ze żwiru, tłucznia lub drobnych kamyków. Następnie należy przysypać je ziemią. Jej ilość zależy od wielkości kamieni. Aby warstwa była stabilna, a jej elementy nie ruszały się pod wpływem podmywania, należy wkopać je na ⅔ wysokości. Trzeba także wziąć pod uwagę wielkość systemów korzeniowych roślin. Ponadto skalniak dobrze jest podlać na kilka dni przed planowanym sadzeniem.

Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Ogród skalny to nie tylko fantazyjny układ kamieni, ale również rosnące pomiędzy nimi rośliny. Przy ich sadzeniu należy wziąć pod uwagę wielkość systemów korzeniowych oraz kolor kwiatów po zakwitnięciu. Nie można niższych roślin sadzić przy wysokich, gdyż większe będą zabierały niezbędne światło słoneczne. Roślinami, które najlepiej będą nadawały się do ogródka skalnego są trawy, niskie krzewy, niektóre gatunki kwiatów oraz rośliny pnące.

Najbardziej zalecane rośliny do skalniaków stanowią np. zawilce, goździki czy krwawnik pospolity. W większości są to gatunki lubiące słońce. Ich wysokość może wynosić od 10 do nawet 100 cm. Należy więc dobrze rozplanować ich umieszczenie, aby miały odpowiednie warunki rozwoju. Z krzewów warto wymienić berberys. Jest to piękna, niska roślina, która może przybierać barwy od żółci do ciemnej purpury. Przy projektowaniu skalniaka warto także zastanowić się nad posadzeniem traw. Nie wymagają one dużo wody, lubią jednak słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca. Ostatnim rodzajem, jaki warto posadzić w ogródku skalnym, są rośliny pnące, takie jak powojnik. Ich pędy mogą mieć długość nawet 2 metrów, wypuszczają również piękne, różnokolorowe kwiaty.